Южна Корея е един от най-големите производители на потребителска техника, отговорна е за създаването на някои особено добри автомобилни марки. От там получаваме иновации и решения за всяко едно домакинство. За съжаление, ако обърнем внимание на фактите, можем много лесно да забележим, че другата Корея – Северната, продължава да се интересува само и единствено от производството на едно – оръжия.
Последните новини показват, че Ким Чен-ун е решил отново да тества нов вид ракети и изстрелваща система, позволяваща употребата на ядрено оръжие. Южна Корея продължава да вярва, че тези действия никога не са били заплаха за тях. Основната причина за демонстрация е, че този продукт се рекламира на Русия.
Северна Корея твърди, че е провела успешно нова серия ракетни установки в понеделник, достигайки най-висока възможна стойност на бойното поле. Рекламата е толкова добра, че Ким Чен-ун дори присъства и наблюдава изстрелването на 6 ракети от такава установка, а
по-късно дори празнува резултата
Новите 600 мм ракети могат да бъдат изстрелвани по 6 от система. Оръжейните експерти твърдят, че това са балистични ракети с къс обсег, произхождащи от същото семейство, което е било изпратено на Русия по време на руската офанзива в Украйна.
Преди изобщо да се говори за притеснения, военният министър на Южна Корея – Шин Вонсик твърди, че всичко е било по-скоро една реклама за Пхенян, отколкото заплаха за страната. Оказва се, че Кремъл има нужда от такива ракети и след като вече са оперативни, спокойно могат да се тестват на бойното поле.
Шин е на мнение, че това са били последните тестове, преди
въпросните ракети да отпътуват за Русия
САЩ и Южна Корея продължават да обвиняват Северна Корея в доставката на балистични ракети, които могат да носят ядрена бойна глава, а точно това става твърде притеснително. Въпросните ракети могат много лесно да се крият при превоза, да се разпънат бързо и винаги са едни от най-трудните за сваляне.
Северна Корея прекара няколко десетилетия във въоръжаване, при тях няма друга индустрия, освен военната и през последните години са успели да намерят решение на редица проблеми, което по никакъв начин не изненадва никого.
Севернокорейските ракети могат да поразяват целта с висока точност, а обсегът им е около 380 километра. Първата тествана ракета е била представена през 2019 г.
По мнението на прокуратурата в Украйна, Русия е изстреляла севернокорейски ракети повече от 50 пъти от началото на войната, а информацията и доказателствата вече са налични.
Северна Корея очевидно успява да спечели достатъчно от индустрията си. Новото поколение ракети е демонстрирано да изстрелва около 6 ракети едновременно от една платформа. Южна Корея и Япония успяват да засекат две ракети в рамките на 40 минути. Токио твърди, че ракетите са били три, докато Южна Корея твърди, че е успяла да засече около 6 ракети.
Проблемът е, че ракетите Hwasong-11 имат периметър от 380 до 800 километра и с това могат да променят целия
ход на войната особено в третата година.
По мнението на разузнаването в Южна Корея – Северна Корея е успяла да изпрати повече от 7,000 пратки, а това се случва от последната среща между Ким и Путин през септември. Това означава, че повече от 3 милиона патрона и 152 мм снаряди са стигнали до руския фронт.
Русия също плаща за тази сделка, по обратната пътека са върнати храна, сурови материали и други необходими атрибути за производството на оръжие. Хранителните помощи успяват да бетонират Ким в стабилизирането му като владетел на Северна Корея.
През следващите месеци е ясно, че Северна Корея ще получи друга необходима техника за модернизиране, но докато Путин печели тази война, Ким ще става доста по-силен и опасен за региона.
По мнение на експерти, Русия е купила снаряди за милиарди долари и е платила под формата на най-различни помощи. Двете страни продължават да отричат подобни дейности, но вече се намираме в период, в който
доверието е невъзможно за никого
Възможността този вид ракети да се озоват другаде, вече не е невъзможно. Все пак е ясно, че Русия може да бъде главен износител, а това става още по-притеснително.
Тъй като санкциите така или иначе не работят за Северна Корея, очаквано е да се забележи и още по-сериозен напредък във военната индустрия. Москва отваря вратите на една военна индустрия, която продължава да напредва, за разлика от тази в Европа и тази в САЩ.
Връзката на Ким с Москва и Иран
Северна Корея продължава да снабдява Русия с оръжия, предава „Киев Индипендънт“. Това заяви говорителят на Пентагона Сабрина Сингх на брифинг на 1 април.
Пхенян се очертава като основен доставчик на оръжия за Русия – доставени са обширни военни пакети, включително балистични ракети и над 3 милиона артилерийски снаряда.
Според Сингх партньорството както между Северна Корея и Русия, така и между Иран и Русия процъфтява.
Ръководителят на прокуратурата в Харков казва, че използваните севернокорейски ракети от началото на войната са около 50, което е с пет пъти повече от числата, които Пхенян е обявил.
Една от първите атаки на Русия с балистични ракети беше регистрирана на 10 декември м.г. срещу Запорожие.
Официално Русия потвърди, че използва севернокорейски ракети при атаката си срещу Харков на 2 януари.
„Боен принцип анти-САЩ“
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун обяви пълно скъсване на отношенията с Южна Корея на 9-ата пленарна сесия на Централния комитет на Корейската работническа партия (КРП) през декември 2023 г.
Тогава той представи и т.нар. „Боен принцип анти-САЩ“, като се фокусира върху укрепването на националната отбрана и ядрените способности. Ким Чен-ун подчерта разширяването на стратегическото сътрудничество с антиимпериалистическите страни и съвместните международни действия срещу империализма, сигнализирайки за засилване на новата стратегия на Северна Корея от Студената война.
Тази нова стратегия на Северна Корея за Студената война е в разгара си след провала на срещата на върха КНДР-САЩ в Ханой през 2019 г. Северна Корея се върна към традиционния си подход, след като стратегията й за подобряване на отношенията с Южна Корея и САЩ за осезаеми ползи, базирани на нейния ядрен арсенал, се сблъска с неуспехи. През януари 2021 г., на 8-ия конгрес на партията, Ким Чен-ун посочи, че същността на политиката на САЩ спрямо Северна Корея никога не се променя и подчерта необходимостта от разширяване на антиимпериалистическите способности и солидарност.
По-специално той посочи разширяване и засилване на сътрудничеството с Китай и Русия. През декември 2022 г. на среща на КРП той определи настоящата международна ситуация като нова Студена война с многополюсна структура. Той също така подчерта реалностите в глобален мащаб и засилването на антиамериканските настроения. Говори и за антизападни съюзи в речта си във Върховното народно събрание през септември 2022 г.