снимки: oyounalalam.tv
В Саудитска Арабия разделението на половете прави трудна всяка среща преди сватбата. Нещо повече - ако моралната полиция надуши, че двама млади са си направили такава тайна среща, има право да ги арестува и да ги изтезава, докато признаят. Повечето признават веднага. След което ислямският съд обикновено праща момичето на смърт с камъни, а момчето понякога може и да отърве смъртната присъда, ако си намери добри адвокати. Но колкото и зловеща диктатура да е Саудитска Арабия, и там интернет бавно, наистина много бавно променя нещата. Интернет сайтовете например вече застрашават професията на традиционните сватовници. До техните услуги прибягваха самотниците, които се опитват да намерят сродна душа или искат да си вземат втора съпруга според принципите на полигамията, но не знаеха как да го направят. След като срещите между младите от двата пола са забранени, единственият начин човек да се ожени е родителите да му намерят булка, която той никога не е виждал. А за сираците проблемът в това отношение е огромен, затова на помощ идваха сватовници, които поемаха работата на липсващите родители. Но до сватовниците прибягват и семейства с живи родители, които не са толкова инициативни и не успяват да уговорят брак за децата си.
Днес за ужас на сватовниците има над 200 страници в туитър и десетина други сайтове, които предлагат услугите си на хора от двата пола, търсещи брачен партньор. "Интернет сайтовете вредят на нашата работа. Но в тях хората прибягват до псевдоними и затова те не са надеждни", казва професионалната сватовница Ум Сами. Според нея много от тези сайтове са на границата на измамата и някои дори са сродни с организираната проституция: "Бракът чрез тези сайтове е обречен на 100-процентов провал", казва Ум Сами, за която традиционните методи са доказали своята ефективност. Името на Ум Сами се предава от уста на уста. С нея се свързват семействата, които искат да оженят синовете и дъщерите си, и тогава тя посещава домовете, представя снимка на кандидата за брак или на кандидатката, ако последната се съгласи да я снимат - за да му намери сродна душа.
Скъпо е да се ожениш с посредница
При сключен обикновен брак професионалната сватовница получава 2,000 риала ($530). Цената на друг вид брачен съюз, наричан мисяр (или посетителски брак), е по-висока и тръгва от 6,700 риала. В този случай тя се плаща само от мъжа, а в замяна на сумата сватовницата пази в тайна този съюз. Защото, както припомня Ум Сами, в Саудитска Арабия има няколко вида брак.
Тъй като в кралството сексуалните отношения са забранени извън пределите на брака, то те придобиват формата на съюзи, които често пъти са временни. В случая с мисяра (посетителския брак) съпругът не е длъжен да издържа съпругата си, нито да й осигурява жилище. Той може по силата на брачния договор да я посещава в нейния апартамент, но да продължава да живее на друго място, особено ако има вече сключен първи брак.
Предимно разведените жени или вдовиците, или пък онези, които не са вече млади, приемат този вид съюз заради строгите правила на разделение на половете. Така например един неженен мъж и една неомъжена жена могат да бъдат арестувани, ако вечерят насаме в ресторант или са сами в кола.
Сайтовете доят бая пари от самотници
Улемите смятат този тип бракове за законни в Саудитска Арабия, но интелектуалците и правозащитниците ги обявяват за легализирана форма на извънбрачна връзка. Подобно на Ум Сами интернет сайтовете насърчават традиционните бракове, а не мисяра, нито другите форми на временни бракове.
Амджад Исмаил, саудитец на 20 години, който си търси съпруга, не знае какво да предприеме: "Има толкова много предложения, че е изкушаващо човек да опита, но приятели ме предупредиха за някои интернет сайтове, които могат да бъдат истинска клопка", казва той. Повечето от интернет сайтовете искат от заинтересованите хора да внесат предварително някаква сума, за да се уверят, че са сериозни клиенти.
Абу Мохамед, мъж на около 40 години, който вече е женен и иска да си намери втора съпруга, казва, че е имал лошо преживяване, когато е предоставил данните си на интернет сайт: "Те се опитват да извлекат полза от хората, които се свързват с тях, най-вече ако става дума за женени хора", казва Абу Мохамед. Накрая признава, че е прибягнал до услугите на професионалната сватовница: "Тя поне е дискретна."
За социолога Абу Бакър Бакадер младите хора вече прибягват до интернет, защото "това е по-лесен начин за запознанства". "В миналото хората можеха да се запознаят с някого чрез семействата или чрез съседите", но този етап е преодолян и младите искат "по-малко традиционни начини за уреждане на срещи, както и да избегнат намесата на родителите си".