Ако някой поддръжник на Доналд Тръмп ви каже, че той иска да ограничи само нелегалната емиграция в САЩ, може да му се изсмеете. С предложените на 22 септември промени в начина, по който се определя кой има право на виза и зелена карта, администрацията на Тръмп очевидно се насочва към драстично ограничаване на легалната емиграция и залага нова заплаха за тези, които вече имат зелени карти.
Както вече писахме, имигрантите, които са ползвали законни социални програми и помощи като Medicaid, Medicare Part D, купони за храна (food stamps), ваучери за жилище и други, рискуват да получат отказ на молбите им за зелени карти или определени визи. От Министерството на националната сигурност обявиха, че ползването на такива програми сега или в миналото над определени нива ще бъде вземано предвид като "много силен негативен фактор" в решението за получаване на зелена карта или друг вид статут.
И сега законът изисква кандидатите за зелена карта да докажат, че няма да са в тежест на бюджета, но новото правило значително разширява и детайлно описва кои програми могат да дисквалифицират имигрантите.
Но правилото ще засегне много повече хора - включително и родителите на американски граждани, които често са спонсорирани за зелена карта, и кандидатите за визи. Това е така, защото сега имиграционните власти ще ползват
нова формула, която ще предсказва кой би могъл да ползва социални програми
в бъдеще. Негативните фактори са 15, сред които:
- предишно получаване на социални програми;
- по-възрастен от 61 г.;
- по-млад от 18 г.;
- със заболяване, което може да попречи на училище или работа;
- липса на достатъчно средства да лекувате това заболяване;
- нямате частна здравна застраховка;
- имате дългове;
- имате лоша кредитна история или ниски точки (low credit score);
- нямате предишна работа;
- не притежавате "адекватно образование и опит", за да имате работа;
- не говорите английски;
- получили сте облекчение за таксите към DHS;
- вашият спонсор изглежда, че може да не спази обещанието си според усещането на имиграционните власти.
Единственият начин да минете тези критерии без проблем е да имате доход от 250%, или повече над федералния праг на бедността. Това в момента е $30,350 за сам човек, $41,150 за двойка без деца и $73,550 за петчленно семейство.
Предложението променя почти вековна практика, според която зелена карта се отказва на хора, които са "основно зависими" от социални програми към имигранти, които ползват помощи в размер над 15% от федералния праг на бедността - в момента това е $1,800 на година, или 150 долара на месец. Според предложението на DHS да получаваш толкова помощ е "нито да си самостоятелен, нито е пътят за постигане на самостоятелност".
А правилото предлага не само да се гледа кой сега ползва такива програми, а какъв е шансът в бъдеще да ползва.
Това предложение на администрацията на Доналд Тръмп
драстично ще намали легалната имиграция
в САЩ. Според Института за миграционна политика около 47% от легалните имигранти може да попаднат под ударите на предишната версия на предложението. Новата е леко по-облекчена, но все пак много имигранти са заплашени. Хора със зелени карти, които са ползвали в миналото социални програми и са били извън САЩ за повече от 180 дни, може да не бъдат допуснати да влязат обратно в страната, а зелените им карти - конфискувани на границата от служителите на DHS.
В момента тече 60-дневно публично обсъждане на предложеното правило и след това можем да очакваме лавина от съдебни дела, които да го оспорят, но адвокатите съветват имигрантите да потърсят съвет и да се подготвят за промените.
Лос Анджелис каунти вече обяви, че ще съди федералното правителство, ако приложи въпросното правило. Лидерите на общината обмислят да изпратят писмо до федералните власти, в което да обяснят как новото правило ще представлява "значителна вреда" за общината и нейните жители, много от които са от латинопроизход. "Предложението на администрацията на Доналд Тръмп ще накаже здраво работещите семейства на имигрантите, дори и деца, които са американски граждани, за използването на програми, които осигуряват храна от първа необходимост и здравеопазване", казва в изявление главният прокурор на Калифорния Хавиер Басера.
Много адвокатски групи се притесняват, че заради новото правило огромна група от имигрантски семейства ще се откажат от социалните програми за здраве, храна, дори и да не се налага, за всеки случай, и това ще подложи семействата им както на глад, така и на опасност от разпространение на зарази и болести.