Най-малко девет души бяха убити, а близо 3000 ранени при поредица от едновременни взривове на пейджъри в Ливан и части на Сирия. Това съобщиха световните агенции във вторник.
Seen dozens of photos/videos of people in Lebanon with injuries to their legs — where pagers would have been in pocket — or hands/arms.
— Timour Azhari (@timourazhari) September 17, 2024
Videos being shared on social media seem to show the pagers ring, then explode. pic.twitter.com/uq76o4MO08
Пейджърите са били използвани за комуникация от шиитската групировка Хизбула, която воюва с Израел. Сред жертвите и пострадалите има членове на движението, ранен е и посланикът на Иран в Ливан.
Хизбула директно обвини Израел, че стои зад операцията, и заплаши, че Тел Авив ще получи "справедливо наказание". Засега няма коментар от страна на израелските власти.
Информацията за вълната от хиляди едновременни взривове в Ливан идва на фона на продължаващата вече близо година война в Газа между Израел и палестинската групировка Хамас, обявена за терористична от САЩ и ЕС.
От началото на войната Хизбула подкрепя Хамас и изстреля десетки ракети срещу израелска територия. Ливанската шиитска групировка и Израел от десетилетия са в открито военно противопоставяне.
Как се случи последната операция, за която Хизбула и Иран обвиняват Тел Авив? Какво е пейджър и как може да избухне? Ето какво знаем.
Как хиляди пейджъри избухват едновременно
Във вторник след 15:30 местно време новинарските агенции започнаха да съобщават информация за експлозии в южните предградия на Бейрут, които са известни като бастион на Хизбула.
Беше съобщено за такива взривове и в южните части на Ливан, както и в части от съседна Сирия, където също оперира Хизбула.
Впоследствие стана ясно, че взривовете са причинени от избухването на пейджъри. Това са безжични телекомуникационни устройства, предшественик на мобилните телефони.
В зависимост от вида си те могат или само да получава съобщения, или и да получават, и да изпращат. Не е възможно с тях да се провеждат телефонни разговори.
Какви са тези пейджъри
Става дума за пейджъри, използвани от членове на Хизбула за вътрешна комуникация.
По информация на Ройтерс групировката е започнала да използва този конкретен модел през последните месеци, а целта е била да се избегне възможността за проследяване на местоположението, ако членовете ѝ си комуникират с мобилни телефони.
От Хизбула казаха, че пейджърите са били произведени от компанията Gold Apollo, базирана в Тайван. Основателят на фирмата обаче отрече това, като каза, че те са били произведени от компания в Европа, която е имала правото да използва марката на тайванската фирма.
Как са предизвикани експлозиите
Ройтерс пише, че според източници от службите за сигурност и кадри, прегледани от агенцията, някои от детонациите са се случили, след като пейджърите са звъннали, карайки собстветниците им да ги хванат в ръка или да ги вдигнат към лицата си, за да видят какво пише на екраните.
Към момента не е ясно как са причинени взривовете. Дипломатически източници и източници от силите за сигурност обаче спекулират, че експлозиите могат да са били предизвикани от избухване на батериите на устройствата, вероятно поради прегряване.
Други обаче смятат, че Израел може да е проникнал във веригата за доставка на пейджърите на Хизбула. Ню Йорк Таймз съобщава, че Израел е скрил експлозивен материал в новата партида пейджъри, преди те да бъдат внесени в Ливан, като цитира за това американски и други служители.
Няколко експерти пък казват пред Ройтерс, че се съмняват, че само батерия би била достатъчна, за да предизвика взривовете.
Пол Кристенсен, експерт по безопасността на литиево-йонните батерии в университета в Нюкасъл, казва, че размера на експлозиите не съответства на този в предишни случаи на повредени такива батерии.
„Говорим за сравнително малка батерия, която избухва в пламъци. Обикновено не се получава фатална експлозия и интуицията ми подсказва, че такава е много малко вероятна“, казва той.
Друга причина експертите да се съмняват, че експлозиите са причинени от прегряване на батериите, е, че обикновено само напълно заредената батерия може да се запали или експлодира.
„При ниво на зареденост под 50% тя би произвеждала газове и пари, но няма да причини пожари или експлозии. Много малко вероятно е всеки, чийто пейджъри избухнаха, да са имали напълно заредена батерия“, коментира Офодике Езекойе, професор по машинно инженерство от Тексаския университет в Остин.
Ройтерс отбелязва, че в миналото има случаи, в които израелските разузнавателни сили са поставяли експлозиви в лични телефони, за да атакуват свои противници, според книгата от 2018 г. „Стани и убий първи“.
Хакери също са показвали, че е възможно да се "инжектира" злонамерен код в лични устройства, които да ги карат да прегряват и да експлодират в някои случаи.
Какво каза Хизбула
Самата Хизбула директно обвини Израел за случилото се. Ливанското външно министерство го нарече "израелска кибератака". Министерството също така съобщи, че се готви да внесе жалба в Съвета за сигурност на ООН.
„Тази опасна и умишлена израелска ескалация е придружена от израелски заплахи за разширяване на обхвата на войната срещу Ливан в голям мащаб“, се казва в съобщението.
Иранският външен министър също определи случилото се като "терористичен акт", за който според него е виновен Израел.
Официалните власти в Израел до момента не са коментирали.
WARNING: GRAPHIC CONTENT - Lebanon's health ministry said at least eight people had been killed and more than 2,800 injured after pagers detonated across the country. The killed and injured include members of the Lebanese militant group Hezbollah https://t.co/XNWSgH858t pic.twitter.com/I0WhQFsgFw
— Reuters (@Reuters) September 17, 2024
Какво казаха САЩ и ООН
САЩ се разграничиха от експлозиите, като казаха, че не са свързани по никакъв начин с тях, и отново призоваха за "дипломатическо решение" на напрежението между Израел и Ливан.
От своя страна специалната координаторка на ООН за Ливан Жанин Хенис-Пласхарт предупреди, че вълната от взривове "показва изключително притеснителна ескалация".
От месеци ООН и редица държави изказват притеснения от по-голяма ескалация на военните действия в региона. Както Хамас, така и Хизбула са подкрепяни от Иран, който също е в конфликт с Израел.
Хизбула е обявена за терористична организация от САЩ. Европейският съюз обяви за терористично само въоръженото крило на групировката, но не и нейното политическо разклонение.