Книгата, която разкрива защо Иран и Израел са на прага на сериозен конфликт, бе издадена в началото на месеца в Ню Йорк
Борислав Михайлов
[email protected]
"Убийствата на ирански учени - ядрени специалисти, са резултат от секретните действия на МОСАД. Целта им е да попречат на ядрената програма на Иран." Тази версия лансираха неотдавна авторите на книгата "Spies Against Armageddon: Inside Israel's Secret Wars" ("Шпиони против Армагедон: Секретните войни на Израел отвътре"), която бе издадена в Ню Йорк на 9 юли. Книгата вече предизвика истински фурор, особено в някои столици в Близкия изток и преди всичко Техеран, където постоянно повтарят за "израелска следа" в покушенията над иранските учени. Неотдавна Иран се похвали, че е арестувал "десетки иранци - агенти на МОСАД, които имат отношения към атентатите". Авторите на книгата журналистите Дан Равив и Йоси Мьолман обаче смятат тези арести за голяма грешка, тъй като убийствата са били извършени с помощта на свръхсекретни технологии от най-нов тип, чието естество израелските служби за сигурност не смятат за целесъобразно да разкриват. Двамата са стигнали до този извод, анализирайки работата на МОСАД в последните 50 години.
Равив работи в CBS, Мьолман пък е репортер във в. "Аарец". Те смятат, че атентатите са извършени действително от агенти на МОСАД, но израелци, понеже подобна задача едва ли би могла да бъде поръчана на наемници в Иран, дори да са прекалено вражеси настроени към сегашния ислямистки режим там. "Така че "десетките" по твърденията на Техеран арестувани едва ли имат някакво отношение към атентатите, дори и да са направили някакви признания след изтезанията, на които най-вероятно са били подложени от иранските служби за сигурност", пишат журналистите.
Равив и Мьолман специално посочват, че за служителите на МОСАД не представлява никакъв проблем да проникнат в Иран. В книгата си те твърдят, че са им известни "тайни убежища на МОСАД на територията на ислямската република", както и плодотворните контакти на израелското разузнаване с кюрди и други представители на националните малцинства в Иран. Особено място е отделено на съвместната дейност на МОСАД и ЦРУ срещу иранската ядрена програма. По-специално кибератаките, при които бяха използвани вирусите "stuxnet" и "flame", са общо дело на двете разведки. Но специалното подразделение "8200" на израелското военно разузнаване "Аман" имало специални заслуги в разработката на вирусните програми, поразили компютрите в ядрените центрове на Иран.
През последните години в Иран бяха атакувани освен няколко ядрени специалисти от най-висок ранг, също и високопоставени военни, имащи отношение към ядрените разработки. На 11 януари 2012 г. в северната част на Техеран бе взривен автомобил Peugeot - 405 при което загина 32-годишният професор от Технологичния университет в столицата Мустафа Ахмади Рошан, който същевременно бе един от ръководителите на разположения в Натанзе завод за обогатяване на уран. В края на юли 2011 пък бе застрелян 35-годишният. Дариуш Резаи. Официален Техеран побърза тогава да обяви, че това бил аспирант, който просто се занимавал с изследвания в областта на електрониката. Но после стана ясно, че Резаи е доктор по ядрена физика. Друг атентат бе извършен на 12 януари 2010 г. отново в Техеран. При него бе убит проф. Масуд Али Мохамади. Особено черна дата бе 29 нември, когато в различни райони на Техеран бяха извършени покушения над ядрените физици Маджид Шахриари и Ферейдун Аббаси Давани. Шахриари загина, но Аббаси оживя и впоследствие оглави ядрената програма на Иран. Обединяващото в атентатите е, че всички те са били извършени от "мотоциклетисти в черно", използващи компактни бомби и автоматично оръжие, по описанието на официалната държавна агенция ИРНА.
През цялата 2011 година имаше и няколко взрива в ирански обекти, имащи непосредствено отношение към ядрените разработки. При един от тях - на 12 ноември, недалеч от село Бигдан, на 40 км югоизточно от Техеран, загинаха ген. - майор Хасан Техрани Могадам и още 20 офицери от Армията на пазителите на ислямската революция. Аятоллах Хаменей и президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад след всеки случай се заканваха, че сурово ще отмъстят на Израел. Затова не е учудващо, че след последните успешни и неуспешни атентати срещу израелци по света премиерът Бенямин Нетаняху директно посочи "дългата ръка на Иран и машата му "Хизбула" като преки извършители.