Няколко съвета как да подобрим съня си и да бъдем по-здрави

Сънят е сред важните фактори, които влияят на човешкото здраве. Сърдечно-съдовите заболявания, захарният диабет и затлъстяването са свързани със загубата му. Има и недоказани хипотези, при които се твърди, че хората, бодърстващи редовно, много бързо напълняват. Човек прекарва около една трета от живота си в спане. Доказано е, че той може да издържи повече време без храна и вода, отколкото без сън. 67% от хората в развитите и развиващите се страни редовно се лишават от здравословната доза от 8 часа сън. Безсънието е най-често срещаният проблем със съня, засягащ около 30% от хората в активна възраст. Вероятно всеки от нас може да потвърди, че поне веднъж в живота си е имал период, в който не е успявал да се наспи добре. Често будене през нощта, трудно заспиване и още по-трудно събуждане. Тези проблеми се отразяват както на здравето ни, така и на външния ни вид. Проблемът е комплексен, а коренът му може да се крие в редица фактори.

Ето и няколко съвета как да регулираме съня си, за да се чувстваме по-добре:

  1. Спрете отлагането на алармата

Формулата: „Само 5 минути още“ всъщност е много по-вредна за нас, отколкото предполагаме. Времето между алармите е прекалено малко, за да може тялото да се успокои. Дори напротив – мозъкът ни е „нащрек“ за следващото прозвъняване на алармата и така денят започва с ненужна доза стрес. По-добре още при първия сигнал за събуждане, колкото и да ни е трудно, да станем веднага от леглото.

  1. Ограничете достъпа на домашния си любимец до леглото

Проучвания показват, че 63 процента от притежателите на домашен любимец не успяват да се наспят през нощта, докато той спи на леглото до тях. Макар да са пухкави, топли и меки, кучетата и котките не ви помагат да заспите, смятат много изследователи на съня. По-добре за всички би било да оставете пухкавите си приятели да спят в собствено легло близо до вашето.

  1. Не си наваксвайте пропуснатия сън наведнъж

Често срещана грешка е да компенсираме пропуснатия сън от предната вечер, спейки повече на следващата нощ. Този модел обаче може да се окаже много по-вреден за нас, отколкото предполагаме. По този начин тялото се обърква и се получава така наречената банка за сън – вземаш от съня си днес, за да наваксаш след това часовете загубен сън.

  1. Спете в помещение с по-ниска температура

Усещането да се завиеш в топлото легло под дебелата завивка е незаменимо. Спането в по-топло помещение от 18 градуса обаче нанася щети на мозъка. Много високите температури пречат на мозъка да заспи, а ако отоплението е включено през цялата нощ, има вероятност въздухът в стаята да се изсуши. Оттам следват проблемите с буденето през нощта, както и с хъркането.

  1. Лягайте си по едно и също време

 

Не всеки от нас може да си позволи всяка вечер да си ляга по едно и също време. Всекидневието ни е динамично, изпълнено с куп ангажименти и отговорности, все пак е хубаво да внимаваме с часа, в който си лягаме. Научете се да следите в колко часа заспивате. Тялото ви ще си изгради навик и с времето само ще ви показва кога е време за сън.