Някои хора се страхуват да прекарат празниците без близките си. Други пък се страхуват да го прекарат заедно с тях.
Дали братовчед ви отново ще провокира кавги на масата с неговите крипто схеми? Дали баща ви ще се скара с чичо ви за политика? Ще спре ли леля ви някога да мрънка? Кой знае…
Подобно поведение е характерно за нарцисизма – личностна черта, която всички ние проявяваме в различна степен. Нарцисите имат неутолима нужда от внимание и себеутвърждаване като смятат, че им се дължи специално отношение, не са способни да съчувстват на другите, използват хората, за да повишат собственото си самочувствие, и проявяват контролиращо и манипулативно поведение.
Ето защо не е изненадващо, че мнозина с нарцистични роднини се страхуват от празничния сезон.
Добрата новина, надяваме се, е, че не е необходимо да си разваляте настроението с нерви и раздори. Ето как.
Граници
Не всеки има способността да избягва трудните хора, особено ако те са собствените му родители или приближени. Ако не можете да ги избягвате напълно, помислете как да ограничите времето, което прекарвате с тях.
Представете си, че сестра ви прави сцена, за да привлече вниманието към себе си. Разработете си план как елегантно да излезете от разговора или от самото събитие, ако то стане твърде емоционално изтощително.
Това може да включва дори съвсем прости реплики като: „Ще отида да помогна в кухнята“ или „Ще отида да си поиграя с децата“. Или пък можете да бъдете по-директни и да кажете: „Мисля, че имам нужда от малко пространство, можем да продължим по-късно“.
Отличителен белег на нарцисизма е липсата на емпатия – така се стига до прекрачване на граници и поставяне на техните нужди пред вашите, пише chr.bg. Реалистичните очаквания и съответното планиране спрямо тях могат да помогнат за облекчаване на чувството на неудовлетвореност и разочарование.
Например, ако се включите в спора с братовчед си, той вероятно ще пренебрегне вашите нужди, гледна точка и чувства. и така да каже нещо, което преминава границите ви.
Във всяка ситуация отстоявайте здравословни граници, като пренасочвате разговора, за да неутрализирате потенциален конфликт. Можете да говорите за интересите му, като задавате въпроси от типа на „между другото, гледахте ли последния епизод на (любимото му предаване)“ или „ще отидеш ли на мача на (любимият му отбор) следващата седмица“?
Ако това не помогне, поставете границите си твърдо и кратко с нещо като: „не искам да говорим за това точно сега“.
Контролирайте контролируемото
Друг отличителен белег на нарцисизма е лошата емоционална регулация – с други думи, хората с нарцистични черти могат да се чувстват възмутени да реагират с ярост и агресия, ако се почувстват зле третирани или критикувани.
В такива ситуации те могат да манипулират, тормозят и подкопават другите, за да се издигнат. Съпротивлявайте се на тези им защитни реакции и се опитайте да се съсредоточите върху това, което можете да контролирате: как вие лично реагирате.
Ако някой ви омаловажава заради някаква част от живота ви или за това, че не сте постигнали същия успех в живота, какъвто той смята, че е постигнал, използвайте тактиката на „сивия камък“ – да не реагирате с емоция, да бъдете скучни и безинтересни. Така няма да подхранвате нуждата на нарциса от внимание.
Напомняйте си, че атаката им не е лична – не става въпрос за вас, а за някаква тяхна нужда.
Преформатиране на емпатията
Ако нищо не работи, можете да се опитате да манипулирате нарцистичния роднина, за да прояви малко съпричастност. Изследванията показват, че може и да е възможно да се преформулира емпатията по начин, който да я направи желана за нарцистичните личности.
Макар че това е по-вероятно да се осъществи в ръцете на обучен психолог и може да има обратен ефект, може да си струва да опитате в отчаяна ситуация.
Например, можете да цитирате факти или истории за това как хората, които умеят да приемат гледната точка на другите, са по-успешни като лидери от тези, които не са. Нарцистичните хора искат да бъдат смятани за добри във всичко, така че ако направите така, че емпатията да изглежда изгодна, те може и да са по-склонни да я проявят – или поне да се престорят, че го правят.
Грижете се за себе си
Докато се опитвате да постигнете това, не забравяйте да дадете приоритет на психическото и емоционалното си благополучие. Не е проблем да се оттеглите в тиха стая, за да се посъвземете, или да излезете навън на разходка. Напомняйте си, че не е необходимо да се ангажирате, да взаимодействате или да оставате през цялото време в името на който и да е.
Отделете време да се отпуснете на място, където се чувствате добре, и отделете време за неща, които ви харесват. Опитайте се да сведете до минимум времето насаме с хората, които ви изтощават, и вместо това се обградете с хора, които са по-разбиращи, съпричастни и подкрепящи.
Каквато и да е динамиката на силите в живота ви, можете да запазите автентичността си с благодат и не само да оцелеете, но и да процъфтите през този празничен сезон.