Освен снежни забавления, коледни изненади и новогодишни веселия зимният сезон ни носи и нещо твърде неприятно - настинки и грип. С понижението на температурите започваме да прекарваме по-голяма част от времето си в затворени помещения, което неминуемо е свързано с рязко понижение на нивата на витамин Д в организма ни, а и повишена опасност от разпространение на вирусните или бактериалните причинители помежду ни. Това не означава, че тези опортюнистични патогенни микроорганизми се появяват в определен период от годината - напротив, те са винаги наоколо. Променя се единствено способността ни да реагираме и да се справяме с тях, което е свързано със сезонните промени и климатичните условия. За да избегнем или поне да облекчим симптомите на настинка и грип без лекарства, трябва да сме наясно с техните причинители и условия за развитие.
Каква е истинската причина за настинка и грип? Много хора вярват, че настинките и грипът се причиняват от бактерии. Това не е вярно! Настинките и грипът са вирусни инфекции, при които приложението на антибиотици е неуместно и неефективно (с изключение на случаите, при които се развива вторична бактериална инфекция).
Грипът се причинява от навлизане на вируси в дихателните пътища. Симптомите включват висока температура, главоболие, втрисане, болки в тялото, отпадналост и загуба на апетит. Грипът е силно заразен, като най-активно излъчване на вируса настъпва около 2 дни преди появата на симптомите и продължава около пет дни.
Настинките са вирусни инфекции на горните дихателни пътища. Вирусът причинява възпаление на носната лигавица, гърлото, синусите и/или ушите. Типичните симптоми на настинка обикновено се появяват около ден-два след излагане на студово въздействие и вирусния причинител, като обикновено включват кихане, болки в гърлото, бистър секрет от носа, запушен нос, сълзене на очите и/или болка в ушите. Симптомите обикновено продължават около 7 до 10 дена и противно на разпространеното схващане, могат да бъдат също толкова заразни, колкото и грипът. Най-опасни за предаване на инфекцията на друг човек са първите 2-3 дни след появата на първите симптоми. Настинките рядко представляват сериозен проблем, освен в случаите на силно компрометирана имунна система (хронични заболявания, ХИВ, СПИН).
Важно е да се признае, че макар вирус да предизвиква симптомите на грип и настинка, то това не е единствената причина. Допълнително условие е наличието на отслабена имунна защита на организма. Съществуват много фактори, допринасящи за отслабена имунна защита. Такива са:
- недостиг на витамин Д;
- прекомерна консумация на захарни изделия и тестени храни;
- недоспиване;
- ниска физическа активност.
В борбата с настинката и грипа на първо място застава подсилването на имунната защита на организма. За целта още при първите симптоми:
1. Преустановете приема на сладки храни, изкуствени подсладители и преработени храни. Захарта е особено вредна за имунната система!
2. Увеличете разходките, избягвайте стреса и си осигурете достатъчно сън. Ако не получавате достатъчно възстановителен сън, ще бъдете изложени на повишен риск от вирусна инфекция. Топла вана, медитация или йога може да бъдат изключително полезни за вашата релаксация и тонус.
3. Уверете се, че пиете достатъчно количество вода, тъй като тя е от съществено значение за оптималното функциониране на всяка система в тялото. Полезни са и други течности като пресни сокове, билкови чайове (без кофеин), бульони.
4. Променете диетата си в полза на храните, повишаващи имунната защита. Добър избор са: сурови сезонни плодове и зеленчуци (най-добре домашно отглеждани);
храни, претърпели кисела ферментация, като кисело мляко, кисели краставички, кисело зеле. Пресни сварени яйца. Кокосови орехи и кокосово масло. Говеждо месо. Гъби, особено рейши, шийтаке и майтаке, които съдържат бета-глюкани, отличаващи се с имуностимулиращи свойства. Чесън - притежава силна антимикробна активност. Яжте 3 скилидки чесън дневно или 2-3 капсули или таблетки три пъти дневно (при употреба на хранителна добавка). Пилешка супа - широко използвано средство за превенция и лечение при настинка и грип. Пилешката супа стимулира определен вид бели кръвни клетки (неутрофили) да се струпват и да обезвреждат патогенните агенти. Освен това изтънява слузта в дихателните пътища и я прави лесна за отхрачване. Добавянето на нарязан чесън и/или червен лют пипер дава допълнителен тласък в борбата с вирусите.
5. Включете билки и подправки, повишаващи имунитета:
Риган - маслото от риган е с високо съдържание на карвакрол, който е силен антимикробен агент. Екстракт от маслинови листа - древните египтяни и средиземноморски култури са прилагали екстракт от маслинови листа като естествен нетоксичен продукт за подсилване на имунната система.
Други билки, стимулиращи имунната система да се пребори с вируса, са куркума, канела, карамфил, ехинацея, орегонско грозде, андрографис. Те могат да се използват самостоятелно или в комбинация като чай, тинктура или под формата на капсули.
Тинктура от ехинацея може да се приема по 20-30 капки в половин чаша вода три пъти дневно. Розмарин, лавандула и евкалипт са етерични масла, отлични за аромотерапия чрез инхалация или гореща вана, тъй като всички притежават антимикробни свойства.
6. Приемайте добавки - витамин С, витамин А, витамин Д и цинк са сред най-добрите добавки за обикновени настинки. Редица изследвания подкрепят използването на цинкови таблетки за смучене в лечението и профилактиката на настинка и болки в гърлото. Витамин А, мощен антиоксидант, може да се приема в дози от 15,000 до 25,000 UI на ден (по време на бременност не се препоръчват добавки на витамин А, тъй като може да навреди на плода). Витамин Д е невероятно ефективен антимикробен агент, влияещ на бактериите, вирусите и гъбичките. Най-добрият източник на витамин Д е прякото излагане на слънце, но... през зимата това е трудно. И тъй като изкуствената светлина не е подходяща опция, приемът на перорални добавки е най-достъпният вариант. Според някои изследователи с цел предотвратяване на грип деца и възрастни се нуждаят от 35 UI витамин Д на килограм телесно тегло.
7. Не подценявайте важността на редовните упражнения и добра физическа активност. Има данни, че редовното практикуване на умерени упражнения може да повиши резистентността към болести. Подходящи упражнения може да откриете в статията „Спорт и имунна система".
Средства за облекчаване на симптомите Изплакването на носните проходи със солен разтвор ще облекчи запушването на носа, а също така ще премахне вирусните частици и бактерии от носа. За целта смесете 1 чаена лъжичка сол и 1 чаена лъжичка сода за хляб в чаша топла вода. Използвайте спринцовка или специално пригодена за целта каничка „нети", с която да вкарате част от разтвора в ноздрата при лек наклон на главата, така че разтворът да изтича от другата ноздра, без да попада в гърлото. Повтаряйте по три пъти за всяка ноздра. Някои билки насърчават потенето, което спомага за пречистване на организма. Лют пипер, джинджифил, хрян и горчица попадат в тази категория. Те могат да се използват под формата на чай, бани за крака или компреси за гърдите. При правене на компрес никога не поставяйте компреса директно върху кожата! За да предотвратите изгаряне на кожата, предварително я намажете с олио. Билкови чайове, включващи канела, лют червен пипер и джинджифил, са подходящи за облекчаване на синусите. Други популярни билки и естествени средства за лечение на грип и простуда под формата на чай са мента, розмарин, живовляк, евкалипт, лайка, мащерка. Грип и настинка при децата Научете детето си да покрива носа и устата си с еднократна кърпичка, когато кашля или киха. След това изхвърлете кърпичката. Измивайте ръцете на детето със сапун и вода след всяко излизане навън, преди хранене и сън. Ако сте на открито, използвайте дезинфектант на спиртна основа. Непрекъснато напомняйте на детето да не докосва очите или устата си, особено когато те не са измити. Не изпращайте детето на училище или детска градина болно. Това правило може да бъде трудно осъществимо от заетите родители, но игнорирането му само ще допринесе за поддържане и разпространение на вируса сред децата. И колкото и да са неприятни тези симптоми на грип и настинка, те са част от естествения оздравителен процес на организма - доказателство, че имунната система се опитва да обезвреди причинителя. Така например повишената температура е начин за убиване на вирусите чрез създаване на неприятни за тях условия. Също така повишената температура ускорява обезвреждането на микробиалните белтъци. Затова понижаването на температурата не се налага, освен ако не достигне опасни нива. Това може да ускори оздравителния процес с ден-два. Кашлицата (продуктивна) е друг неприятен симптом, който цели да изчисти дихателните пътища от слузта, която е преносител на микроби към белите дробове и останалите части на тялото. Консултирайте се с вашия лекар винаги преди да предприемете определено лечение - включително билкови добавки и естествени средства. Съобщете, ако имате някакво сериозно медицинско състояние или приемете някакви лекарства. Информацията, представена тук, по никакъв начин не е заместител на медицинската консултация. |