сн. Wikipedia
Аз съм на 36 години. Да започна ли да спестявам отново в Roth IRA или да продължавам да кътам пари в спестовна сметка в банката? Страхувам се от постоянните колебания във фондовия пазар. Нина от Чикаго
Вие сте толкова млада, няма от какво да се опасявате. Така или иначе, вие не би трябвало да се молите за покачване на цените на акциите. Когато инвестирате пари в пенсионната си спестовна сметка по малко всеки месец като купувате ETFs или mutual funds или индивидуални акции, които носят дивиденти, колкото повече падат цените, толкова повече акции ще можете да купите. Колкото повече акции имате, толкова повече пари ще направите в бъдеще, когато се покачат цените. Никога не трябва да спирате да спестявате пари в Roth IRA, дори и да се страхувате от фондовия пазар, защото можете да влагате парите си в CDs, money markets, treasuries - инвестиции, които имат ниска възвращаемост, но при тях е почти невъзможно да загубите главницата. Както съм обяснявала в подробности в много от предишните броеве на BG Voice, Roth IRA сметките имат такива огромни преимущества, направо е финансово престъпление да не спестявате пари в такава пенсионна сметка.
Аз и съпругата ми сме на 26 години. Завършихме колеж неотдавна и имаме почти $50 000 студентски заеми с 3% фиксирана лихва. Преди година си намерих много хубава работа в голяма компания и започнах да влагам пари всеки месец във 401(k) пенсионен план. Да спра ли да спестявам за стари години, за да изплатя първо студентските ни дългове? Мариан от Дес Плейнс, Илинойс
Вие сте много млади. Тези са годините, когато трябва да инвестирате поради дългите години, оставащи до пенсионирането ви - тези пари ще се увеличат неимоверно, докато станете на 70 години. В никакъв случай не преставайте да инвестирате във вашата 401(к) сметка. Първо, лихвата по заема ви е много ниска и е фиксирана. Щом си плащате нужните месечни вноски, нямате причини за страх, че този дълг ще нарастне неимоверно и никога няма да може да го изплатите. Второ, ако престанете да влагате необлагани с данъци пари във 401(к) сметката, това означава, че ще получавате по-голям месечен чек, което значи, че ще попаднете в по-висока данъчна ставка и ще трябва да плащате повече данъци; докато във 401(к) сметката вие спестявате тези пари, без да плащате данъци върху тях. От друга страна, студентските заеми не могат да се заличат при обявяване на банкрут, така че никога не трябва да спирате да правите вноски за покриване на този вид дълг. Така че, трябва да съчетавате двете - правете плащанията по студентските си заеми на време всеки месец и спестявайте колкото може повече във 401(к) сметката си, тъй като колкото повече време ви остава до пенсия, толкова по-голяма е силата на сложната лихва и толкова повече парите ви ще растат.
Не забравяйте да си набавите и следващия брой на BG Voice, където ще разгледам неимоверното значение на сложната лихва при спестяването, тъй като много българи, дори и да са запознати с това финансово чудо, не се замислят по въпроса и губят най-важните години от живота си, харчейки безразборно пари за безсмислени придобивки, вместо да спестяват, когато е нужно.