Последните изявления на Москва засилват притесненията и правят подкрепата за Украйна още по-наложителна. Такава е официалната позиция на България, след като в сряда президентът на Русия Владимир Путин обяви частична мобилизация и намекна за възможността страната му да използва ядрено оръжие.
"Последните съобщения от Москва засилват опасенията. В съчетание с ядрената реторика и така наречените референдуми тези тревожни събития в глобален аспект увеличават необходимостта от последователна подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна", се казва в позицията на българското министерство на външните работи, публикувана в Twitter. "Единството - още повече в рамките на седмицата на високо равнище на Общото събрание на ООН – е по-важно днес, отколкото когато и да било досега", пише още в нея.
Recent announcements from Moscow escalate concerns. Coupled with nuclear rhetoric and so-called referenda, these troubling developments for the global domain amplify the necessity of consistent support for Ukraine’s sovereignty, independence and territorial integrity.
— MFA Bulgaria (@MFABulgaria) September 21, 2022
По-рано служебният министър на отбраната Димитър Стоянов препрати към министерството на външните работи за коментар по повод позицията на България.
Какви са коментарите от президентството
От своя страна в четвъртък вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че България трябва да подкрепи дипломатическите усилия на европейско и световно ниво, така че "да бъде принудена Русия незабавно да спре войната в Украйна". "Да не се достига до още по-голяма ескалация, за което говори декларацията на руския президент. Частичната мобилизация и нови референдуми - това означава задълбочаване на конфликта и на военните действия с край, който никой не може да предопредели", каза Йотова пред журналисти във Велико Търново.
По думите й президентът Румен Радев ще реши
дали е нужно свикването на Консултативния съвет за национална сигурностна фона на новините от Кремъл.
Радев не е коментирал обявената частична мобилизация.
Той не присъства на тържествата по повод Дена на независимостта във Велико Търново. В сряда Свободна Европа изпрати въпроси до президентството за позицията на държавния глава, но до момента няма получени отговори.
Какви са позициите на партиите
Същевременно от
"Демократична България" (ДБ) призоваха служебното правителство и президента Румен Радев "еднозначно и ясно да осъдят руската агресия в Украйна и престъпната политика на имперски реваншизъм на Путин". Според коалицията намерението на Русия да мобилизира 300 000 души и да си присвои украински територии чрез "бутафорни референдуми", разкрива напълно "грабителския и имперски характер на Путиновата политика".
По-късно в четвъртък съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков също публикува позиция, в която определи решението на Кремъл за частична мобилизация и заплахата за използване на ядрени оръжия като "недопустими".
В интерес на България и цяла Европа е имперските стремежи на Путин да спрат
и войските му да напуснат окупираните територии", написа Петков. На този фон Европейският съюз съобщи, че ще наложи нови санкции върху Русия, а американският президент Джо Байдън определи плановете на Путин за мобилизация като "възмутителни действия" и осъди заплахите на руския президент Владимир Путин за използване на ядрено оръжие. Русия започна непровокираната си военна инвазия в Украйна през февруари. Войната се води изцяло на територията на Украйна.
От началото на руската агресия бяха убити хиляди украински цивилни, а милиони бяха принудени да напуснат домовете си. Редица държави и международни правителствени и неправителствени организации обвиняват Русия във военни престъпления.