ПП-ДБ свикват спешно заседание, за да решат как да противодействат на политиката на ГЕРБ. Това съобщи Кирил Петков в парламента, цитиран от "Сега".

От изказването му стана ясно, че един от обсъжданите варианти е оставката на кабинета. До края на деня десните обещаха да излязат с декларация какво ще предприемат, ако "нарушаването на разбирателството продължава". 

По-рано в петък сутринта лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов обвини ПП-ДБ, че искат да прокарат във властта свои хора. И конкретно обвини десните, че искат да превземат контрола върху ДАНС, като назначат начело техния депутат Петър Петров.

Думите му предизвикаха гневната ответна реакция на ПП-ДБ. Кирил Петков заяви, че неговите хора няма да влязат в пленарната зала в петък, тъй като "нещата, които се случват в последните дни са недопустими".

"Първо, едно от най-големите събития от последните две седмици беше подмяната на Гешев със Сарафов. Искахме да бъде изслушан в парламента правосъдният министър. Бяхме блокирани от скритото мнозинство на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", каза Петков. И продължи да изброява още "нарушения на договорености" от страна на хората на Борисов: "Правната комисия поиска да бъде изслушан правосъдният министър, комисията беше блокирана също от тези партии. Антикорупционният закон, при който имахме договорка, че двата закона ще бъдат вкарани заедно, нашият закон беше отхвърлен със същото това мнозинство. Така не може да продължава", подчерта Петков. 

С малко по-различна позиция излезе съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов. Той също обвини ГЕРБ в неизпълнение на поетите ангажименти. Иванов обаче подчерта, че "правителството не се разваля, но трябва ясно да определим характера му -

дали е правителство параванче или част от промяната в правилната посока".

Иванов припомни, че Мария Габриел и Николай Денков ясно са заявили, че преди да стартират процедурите по избор на ръководители на регулаторите, ще има обсъждане как ще бъдат попълнени. "Нека никой не си мисли, че ще има правителство параван с наша подкрепа. Искаме ясно спазване на поетите ангажименти от законодателната програма, искаме ясен механизъм за предварително съгласуване на регулаторите преди те да стартират и ясен график как ще мине съдебната реформа", изреди Христо Иванов.

След бойкота на ПП-ДБ, без тях в пленарна зала гласуваха процедурните правила за избор на нови шефове на БНБ, Сметната палата и здравната каса, чиито мандати са изтекли.

Според тези правила в 7-дневен срок политическите сили трябва да представят своите кандидатури. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви в кулоарите на НС, че номинацията на неговата партия ще е досегашният управител на БНБ Димитър Радев.

Скоростното откриване на процедурите за избор на нови шефове на регулаторите - само за два дни, стана под натиска на ГЕРБ и ДПС. Това бе причина още в четвъртък в бюджетната комисия да избухне скандал между ПП-ДБ и ГЕРБ. От "Продължаваме промяната" се ядосаха, че ГЕРБ не консултира с тях предварително подобни важни промени, а ги вкарва в дневния ред с подкрепата на ДПС.

В пленарна зала опозицията не пропусна да отбележат поредната драма между управляващите партньори. 

"Няма дебат по темата за избора на управител на БНБ, защото управляващите в лицето на ПП и ДБ ги няма в залата. Днес са на курс за заварчици, ще ги обучават на сглобки и заварки", коментира Стоян Таслаков от "Възраждане".

"Вчера ПП-ДБ вдигната най-много аларма защо ГЕРБ бързат да скъсяват всички срокове за избор на шеф на БНБ и на Сметната палата. Защо днес не са в зала? Ако бяха в зала, това решение нямаше да мине. Това е прекрасен пример как си партнират нещата им да минават", каза Тошко Йорданов от ИТН. 

От "Възраждане" припомниха как депутатите в миналото НС са погазили закона като са освободили без основания шефът на Сметната палата Цветан Цветков. В четвъртък Коституционният съд също обяви, че това остраняване е станало незаконно.

По подобен начин през януари проф. Петко Салчев бе освободен изневиделица от шефското място в здравната каса под натиска на Българския лекарски съюз. Оттогава касата се управлява от и.д. Йорданка Пенкова. Само Андрей Чорбанов от ИТН възрази, че не могат да подкрепят такова решение при разкол между двете управляващи коалиции. "Сегашният мандат изтича на 13 юли и от 14 юли нямаме управител на НЗОК и няма кой да извършва и полага подпис, няма как да се плаща на договорните партньори", отвърна му Костадин Ангелов от ГЕРБ. Той каза, че ако не се пристъпи към избор на управител, ще трябва много бързо да се промени законът за здравното осигуряване, за да се изменят сроковете. В крайна сметка решението бе подкрепено от всички без един в ГЕРБ-СДС и целите ПГ на "Възраждане" и ДПС. БСП бяха всички против, а в ИТН петима бяха против, но четирима гласуваха с "въздържал се".