Посрещането на Кастро на софийския булевард „Ленин“
Завинаги свързан с България остава лидерът на Куба Фидел Кастро, който издъхна през миналата седмица. Какво ли не е било тиражирано за топлите му отношения с първите в държавата по време на комунизма, както и за дълбоките му чувства към легендата на българската естрада Йорданка Христова.
Фидел Кастро посещава България на два пъти - през 1972 и 1976 г., а буйният му нрав и неудържим характер изпотява доста протоколчиците и охраната. През май 1972 г. символът на кубинската революция прави 10-дневно официално посещение. Огромната популярност на Команданте Фидел изкарва на улиците хиляди българи, които мечтаят да го видят и да се докоснат поне малко до него. Богата програма за високия гост включва посещение и в днешен Добрич. Както се полага, Фидел Кастро и Тодор Живков са посрещнати от първия партиен ръководител на окръга Ганчо Кръстев. Той отговоря толкова изчерпателно на безбройните въпроси на кубинския гост, че Фидел е смаян от компетентността и интелигентността му. След това казва на Тато: „Ако имах такъв човек в Куба той щеше да е най-малко министър..." Това допринася само след година Ганчо Кръстев да бъде изпратен в столицата и да застане начело на Министерството на земеделието и хранително-вкусовата промишленост.
По време на визитата си в България Фидел Кастро бил заобиколен от много изгарящи женски погледи. На фона на местните напълнели и оплешивели ръководители Фидел изглеждал като латински мачо, добре допълнен с романтичния ореол на революционер.
За да разнообразят официалната програма на госта, домакините организирали в Партийния дом среща с артистичния свят на София. По думите на очевидци, присъствали на срещата, Кастро бил център на всеобщото женско внимание. Там с блеснали очи край него били шампионката по художествена гимнастика Мария Гигова, телевизионната звезда Анахид Цонева, артистките Ванча Дойчева и Гинка Станчева и, разбира се, Йорданка. „Влюбих се в очите на Фидел! Те са магнетични! Кафяви, прозрачни..." Това казва самата Йорданка Христова, след като се запознава с кубинеца и по всичко личи, че е хлътнала сериозно по него.
По едно време Кастро даже направил забележка на Тодор Живков за този подчертан женски интерес към особата му: „Преследвали са ме много красавици в цял свят. Джина Лолобриджида даже идва до Хавана да прави фотоалбум за мен, но такова чудо не съм виждал..." След гостуването на кубинския лидер през 1972 г. в България името Фидел става доста популярно. Много млади български семейства кръщават новородените си момчета на президента на Острова на свободата. Тук-там из страната се появява даже и вариант на името в женски род - Фиделина.
Армейски генерал Добри Джуров вече се бил виждал със своя колега, кубинския военен министър, по-малкия от братята Кастро - Раул. Когато станали достатъчно близки, Раул казал на Бай Добри, че имал три дъщери, но си мечтае и за син. Генерал Джуров го успокоил: „У нас има едно чудодейно вино - който пие от него, му се раждат мъжки рожби. Това е мелнишкият мавруд - проверена работа!"
Раул Кастро се зарадвал и поискал да му изпратят от това вино. За Хавана веднага заминала една пратка с македонския мавруд, осигурен от Добри Джуров. И наистина - след време съпругата на Раул Кастро, популярната от партизанските години в Сиера Маестра Вилма Еспин, родила момче.
В чест на това Раул и Вилма кръстили новородения си син Александър - на владетеля Александър Македонски. А Бай Добри Джуров не пропускал случая да се похвали, че с българска помощ военният министър на Куба добил мъжка рожба.