Най-малко 144 души са загинали, а десетки са затрупани в Мианмар и Тайланд след катастрофално земетресение с магнитуд 7.7 по Рихтер.






Десетки са ранени и затрупани под рухнали сгради. Опасенията са, че броят им може да се увеличи значително.
В Мианмар са загинали най-малко 140 души, като информацията остава противоречива.
Най-малко трима души са загинали в Тайланд.
В съседна Мианмар също се съобщава за най-малко трима загинали в труса.
Според Службата на ООН за хуманитарните въпроси първоначалните информации от Мианмар говорят за значителни щети в централната част на страната, предаде Ройтерс. Международната федерация на Червения кръст също споменава за информации за срутени сгради и мостове в различни части на страната.
Хунтата в Мианмар призова за помощ международната общност след катастрофалното земетресение, разтърсило страната по-рано днес, предаде Франс прес.
Властите обявиха и извънредно положение в шест района на страната, в това число и в столицата Найпидо.
Ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайн посети болница в града, в която бяха докарани много ранени в труса.
Мианмар е обхваната от гражданска война и много райони не са лесно достъпни.
Трусът с магнитуд 7.7 беше усетен и в Тайланд, Китай и Виетнам.
Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианма, което предизвика рухването на небостъргач в Банкок.
Европейският съюз изрази готовност спешно да изпрати помощ на Мианмар и Тайланд след покъртителните сцени, причинени от силното земетресение в страната.
Американският институт по геофизика (USGS) съобщи, че земетресението е било с магнитуд 7.7 и на дълбочина 10 км. Епицентърът е бил в Мианмар на около 17 км от гр. Мандалей, в който живеят около 1.5 млн. души.
Джо Фрийман, експерт по Мианмар от правозащитната организация "Амнести интернешънъл", каза, че земетресението е поразило страната във възможно най-тежкия момент, като се има предвид броят на разселените хора.
Според Фрийман ограниченият достъп на медиите означава, че за известно време може да няма ясна представа за размера на щетите, причинени от природното бедствие.
Демократично избраното гражданско правителство на Нобеловата лауреатка Аун Сан Су Чи бе свалено с военен преврат през 2021 г. Управлението на хунтата разруши икономиката и ключови сектори като здравеопазването.
През последните години Мианмар бе засегната от редица природни бедствия. През 2023 г. страната бе връхлетяна от циклона "Моча", а миналата година - от тайфуна "Яги".