Повече от 7 800 са вече установените смъртни случаи след земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер, което разтърси Югоизточна Турция и Северозападна Сирия рано в понеделник, според официални лица.
Земетресението преди зазоряване бе с център град Пазарджик в югоизточната турска провинция Кахраманмараш и бе последвано от няколко мощни вторични труса. Хиляди сгради бяха съборени от двете страни на границата и се очакваше броят на загиналите да нарасне, докато спасителните екипи издирваха оцелели сред огромните купчини развалини.
Мощното земетресение и силните вторични трусове убиха най-малко 5 894 души в Югоизточна Турция, според последните данни на турския орган за управление на бедствия и извънредни ситуации. Според Националният кризисен център на страната ранени са над 26 000 души.
Поне още 1 932 са били убити в Сирия. Числото включва жертвите както в контролираните от правителството, така и от бунтовниците райони на северозападна Сирия. То е формирано според комбинирани данни от сирийското министерство на здравеопазването и сирийската гражданска защита и медицинска група, която действа в контролираните от опозицията райони, известни като "Белите каски".
Спасителите в Турция и Сирия се борят с ледения студ в надпревара с времето, за да намерят оцелели под сградите, сринати до земята от земетресението. Трусовете, които причиниха още повече страдания на граничния район, който и без това е засегнат от конфликти, накараха хората по улиците да палят отломки, за да се стоплят, докато започна да пристига международна помощ.
Появиха се и някои необикновени истории за оцеляване, включително новородено бебе, извадено живо от развалините в Сирия, все още свързано с пъпната си връв с майка си, която загина при земетресението в понеделник.
Разрушенията доведоха до това, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви тримесечно извънредно положение в 10 югоизточни провинции.
Десетки държави, сред които САЩ, Китай и държавите от Персийския залив, обещаха да помогнат, а екипи за издирване и хуманитарни доставки започнаха да пристигат по въздух. Въпреки това хората в някои от най-тежко засегнатите райони заявиха, че са оставени да се грижат сами за себе си.
"Не мога да върна брат си от руините. Не мога да върна племенника си. Огледайте се тук. За Бога, тук няма нито един държавен служител", казва Али Сагироглу в турския град Кахраманмарас, "От два дни не сме виждали държавата тук... Децата мръзнат от студ."
Зимната буря усложни нещастието, като направи много пътища - някои от тях повредени от земетресението - почти непроходими, което доведе до километрични задръствания в някои региони.
Студеният дъжд и снегът представляват опасност както за хората, които са били принудени да напуснат домовете си и са намерили убежище в джамии, училища и дори автобусни спирки, така и за оцелелите, погребани под отломките.
"Сега тече надпревара с времето", заяви ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус, "Активирахме мрежата от спешни медицински екипи на СЗО, за да осигурим основни здравни грижи за ранените и най-уязвимите."
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.