Броят на загиналите в Хаити след мощно земетресение с магнитуд 7,2 нарасна до 724, съобщи агенцията за гражданска защита на страната. 2800 души са били ранени при труса в събота.
През цялата нощ спасителни екипи опитваха да пробият разрушени сгради в търсене на оцелели под развалините.
Сн.: АП/БТА
Сн.: АП/БТА
Земетресението разруши стотици домове в бедната страна, която все още се възстановява от друго голямо земетресение преди 11 години и остана без държавен глава след убийството на президента миналия месец.
Югозападната част на Хаити понесе основната тежест на удара, особено в региона в и около град Лес Кайес. До събота вечерта представители на Хаити са регистрирали близо 2 000 ранени.
Църквите, хотелите, болниците и училищата бяха сериозно повредени или разрушени, докато стените на затвора бяха отворени от мощния трус.
"Трябва да покажем много солидарност с извънредното положение", каза премиерът на Хаити Ариел Хенри, неврохирург, който беше изтласкан в челните редици на проблемната страна след убийството на президента Жовенел Мойс на 7 юли.
Някои хаитяни заявиха, че ще прекарат събота вечер, спейки на открито, травмирани от спомени за земетресението с магнитуд 7.0 през 2010 г., което удари далеч по-близо до столицата Порт-о-Пренс и уби десетки хиляди хора.
Сн.: АП/БТА
Сн.: АП/БТА
Достъпът до най-засегнатите райони се усложнява от влошаване на законността и реда, което остави ключови пътища за достъп в части от Хаити в ръцете на групировки, въпреки че непотвърдени доклади в социалните медии предполагат, че ще пропуснат спасителите.
След убийството на Мойс, за което властите твърдят, че е извършено от група колумбийски наемници и съучастници в Хаити, премиерът Хенри заяви, че служителите ще се стремят да проведат избори за нов президент възможно най-скоро.
Докладите обаче по -рано тази седмица предполагат, че първоначално предвиденото за септември гласуване ще се проведе чак през ноември.
Хаосът, предизвикан от бедствието в събота, вероятно ще затрудни задачата за провеждане на бързи избори.
Земетресението беше усетено до Ямайка и Куба. Страните в региона бързо предложиха помощ на Хаити.
"Тъжен съм от опустошителното земетресение, станало тази сутрин в Сен-Луи дю Суд, Хаити. Чрез USAID ние подкрепяме усилията за оценка на щетите и подпомагаме усилията за възстановяване и възстановяване", каза президентът на САЩ Джо Байдън.
Медицинска бригада от 253 кубински лекари, разположени в Хаити, отпътува, за да лекува ранените и да адаптира болницата в Порт-о-Пренс, досега използвана за пациенти с Covid-19, каза ръководителят им по кубинската телевизия.
В Еквадор пожарната служба в Кито заяви, че се готви да изпрати екип от 34 души персонал, специализиран в градското търсене и спасяване.
Мексико, Чили, Аржентина, Перу и Венецуела също предложиха помощ, докато испанският премиер Педро Санчес каза, че хаитяните „могат да разчитат на подкрепата на Испания, за да преживее това ужасно събитие“.
Тенис звездата Наоми Осака, чийто баща е хаитянец, заяви, че ще дари парите си от предстоящия турнир, за да помогне на жертвите на труса.
Щетите в град Лес Кайес изглеждат значителни, включително срутването на многоетажен хотел.
Премиерът Хенри, който разгледа щетите с хеликоптер, обяви извънредно положение за един месец, като призова нацията да „прояви солидарност“ и да не изпада в паника.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.