Пандемията от COVID-19 засегна най-силно жените на трудовия пазар в САЩ, но тези времена вече са в миналото. По време на локдауните жените бяха непропорционално представени в затворени сектори като отдих, хотелиерство и образование, освен това те поеха повече отговорност за домашното обучение и пандемичните грижи за деца, което ги накара да останат по-дълго у дома.

Мнозина смятаха, че това ще бъде дългосрочна тенденция. Но със завръщането на икономиката в релси, заемането на работни места от представителки на нежния пол е в подем, пише Financial Times.  

Ръстът на заетостта при жените не само надмина този на мъжете след пандемията, но процентът на участие на работната сила сред 25 до 54-годишните жени отбеляза третия си рекорден месец – 77,8 процента от представителките в тази възрастова група са се върнали на работа. 

Между 2015 г. и 2020 г. участието на жените в работната сила на САЩ се е увеличило с 3,5%, три пъти повече от темпа на растеж при мъжете.

Икономистите отдават този скок на затегнатия пазар на труда след Голямата рецесия от 2007 – 09 г., която повиши заплатите и привлече повече жени на работа. Същият ефект е налице и сега, но

инфлацията е допълнителен стимул

нежният пол да не остава вкъщи. 

По-гъвкавите работни условия, въведени след пандемията, са благоприятни за много жени, особено за работещите майки. Нещо повече, администрацията на президента Джо Байдън превърна навлизането на повече жени и цветнокожи на пазара на труда в стратегически приоритет, свързвайки разходите за инфраструктура и корпоративните субсидии с усилията за създаване на по-разнообразна работна сила. Това вече доведе до наплив на жени в някои традиционно мъжки области, включително строителството и транспорта. 


През първата половина на тази година Департаментът по сградите в Ню Йорк съобщи, че е издал три пъти повече карти за безопасност за жени, работнички на строителни обекти, отколкото през цялата 2019 г. В Калифорния и Алабама пък беше спечелено голямо дело, изискващо един от най-големите производители на автобуси в страната, New Flyer, да наема повече жени и представители на малцинствата, за да се възползва от федерално финансиране. 

Строителните синдикати също съобщават, че много повече жени се записват за програми за обучение, докато работодателите на тези пазари на труда полагат усилия да съобразят работния график с графика за гледане на деца. И докато жените се насочват към традиционно мъжка работа, тенденцията не върви в обратна посока. 

В същото време завръщането на жените на пазара на труда съвпада с друга скорошна прогноза, която не се сбъдна. Въпреки че много икономисти смятаха, че пандемията ще доведе до много хора, които ще пожелаят 
ранно пенсиониране,

в момента се случва точно обратното.

Милиони работници в своите петдесет и шестдесет години, които са напуснали работа, сега се връщат на работните си места. 


Инфлацията очевидно е една от причините за това, но и липсата на адекватни пенсионни спестявания. Само 34,6 процента от американците в трудоспособна възраст имат пенсионен план 401К, спонсориран от компанията, в която работят.

Това е основният начин за пестене за пенсиониране в САЩ. Близо една трета пък имат някакъв друг вид пенсионна сметка. 

Средните пенсионни спестявания за долната половина на социално-икономическия спектър са нула, отбелязва Financial Times. В най-лоша форма са жените. 80% е по-голяма вероятността те да останат без средства в напреднала възраст, отколкото мъжете, показва докладът от 2016 г. Shortchanged in Retirement на Дженифър Браун.