Жената, чиято компания се свързва с хилядите пейджъри, които се взривиха в Ливан и Сирия тази седмица, е поставена под охрана от унгарските тайни служби, съобщи днес майка ѝ пред Асошиейтед прес.

Кристиана Барсони-Арсидиаконо не се е появявала публично след едновременните смъртоносни атаки във вторник и сряда срещу членове на „Хизбула“, зад които се смята, че стои Израел. Жената е вписана като изпълнителен директор на базираната в Будапеща компания „Би Ей Си Кънсалтинг“, която беше посочена от тайванската компания, чиято търговска марка е използвана за пейджърите, като производител на устройствата.

Кристиана е получавала заплахи и „в момента е на сигурно място под охрана от унгарските тайни служби“, каза пред АП майка ѝ Беатрикс Барсони-Арсидиаконо.

"Унгарските тайни служби я посъветваха да не говори пред медиите", каза жената по телефона от Сицилия.

Службите за национална сигурност на Унгария все още не са отговорили на запитванията от медиите за коментар, а АП не може независимо да потвърди твърденията на майката.

Извършената в два последователни дни атака по-рано тази седмица, при която първо се взривиха пейджъри, а след това уоки-токита, стана причина за смъртта на общо най-малко 37 души, а над 3000, сред които и мирни граждани, бяха ранени. „Хизбула“ и ливанското правителство обвиниха Израел, който засега нито потвърждава, нито отрича да носи отговорност.

Компанията на Кристиана Барсони-Арсидиано беше подложена на щателна проверка, след като тайванската фирма „Голд Аполо“ каза, че е разрешила на „Би Ей Си Кънсалтинг“ да използва логото ѝ върху пейджърите, които бяха взривени при атаката във вторник, но унгарската компания е разработила и произвела устройството.

В сряда говорител на унгарското правителство каза, че доставените на „Хизбула“ пейджъри никога не са били в Унгария, а фирмата е действала само като посредник. Беатрикс Барсони-Арсидиаконо повтори това твърдение. 

„Тя не е замесена по никакъв начин, тя е само посредник. Устройствата не са преминавали през Будапеща… Те не са произведени в Унгария“, каза тя.

„Би Ей Си Кънсалтинг“ заема приземния етаж на скромна сграда в Будапеща заедно с редица други компании. Фирмата няма физически офиси и използва имота в унгарската столица, подобно на други компании, базирани там, само като официален адрес, каза жена, която се показа в сградата за кратко по-рано тази седмица и отказа да съобщи името си.

Приходите на компанията през 2022 г. са 725 000 долара, а през 2023 г. – 593 000 долара, става ясно от счетоводните ѝ регистри. Миналата година компанията е похарчила близо 324 000 долара, което е около 55% от прихода ѝ, за „оборудване“. Сайтът на Би Ей Си е недостъпен от сряда.

49-годишната изпълнителна директорка е завършила висшето си образование в Лондон, където е учила в първите години след 2000-та година, става ясно от профила ѝ в социалната платформа за бизнес „Линкдин“.  Там тя е работила с Акос Ковер – унгарски физик, а в момента пенсиониран университетски преподавател.

„По онова време публикувахме няколко съвместни статии. Не съм запознат с останалите ѝ дейности, доколкото знам оттогава тя не се е занимавала с научна дейност“, написа Ковер в имейл до АП.