Двама мъже и две жени в Чикаго бяха обвинени в четвъртък за отвличане и изтезаване на мъж. Те режат с нож част от косата му чак до скалпа, но не това е най-страшното в историята - много хора стават свидетели на побоя и изтезанието, тъй като обвиняемите го предават на живо във Facebook Live.
Джордан Хил, Тесфей Купър, Бритъни Ковингтън (и тримата 18-годишни) и 24-годишната Танишия Ковингтън са обвинени в углавно престъпление - отвличане, незаконно задържане и тежък побой със смъртоносно оръжие. Тъй като всички заподозрени са чернокожи, а жертвата е бяла, а освен това видеото с побоя показва как обвиняемите крещят цинизми по адрес на Доналд Тръмп и белите хора, четиримата са обвинени и в престъпление от омраза.
Полицията твърди, че един от заподозрените е познавал жертвата, която също е на 18 г., от гимназията. Първите съобщения за изчезването на пострадалия са постъпили в понеделник от семейството му. Посочва се, че пострадалият има проблеми с психичното здраве. Той е бил качен в откраднат микробус от мястото, където семейството му го е оставило, за да се срещне с приятел; властите все още разследват как той се е озовал при заподозрените.
Във видеото мъжът стои в ъгъла на стаята, вързан и със запушена с леплива лента уста. Заподозрените срязват ръкавите на суитчъра му, ритат го и го удрят, като го заплашват с убийство. Шефът на чикагската полиция Еди Джонсън нарече престъплението "отвратително". Според него то демонстрира "наглостта на извършителите, които са нападнали и удряли жертвата, след което са предавали случващото се, така че да може да ги види целият свят."
Което повдига въпроса: Защо някой би предавал на живо престъпление?
"Има един лесен отговор", коментира Нафтали Берил, изпълнителен директор на Нюйоркския център за невропсихология и криминологични поведенчески проучвания - „и той е, че те са глупави."
По-голямата част от около 30-минутното видео се фокусира върху жена, която държи телефон и снима побоя. Тя пуска пушек в камерата, развява бутилки алкохол и дори оглежда косата си. Тримата други в предавания на живо побой се показват и изчезват от кадъра, като говорят пред камерата. В един момент, разочарована колко малко хора са се включили да гледат побоя върху мъжа, жената с мобилния телефон заявява пред интернет последователите си: "Дори не коментирате. Никой ли не гледа това?"
Насилието винаги привлича внимание. А във видеоклипа от Чикаго четиримата тийнейджъри се хвалят с намеренията си да причинят страдание на мъжа, почти подхранвайки и надграждайки взаимно твърденията си, докато един от мъжете не казва на зрителите, че планират да поставят жертвата в багажника на кола, да поставят тухла на педала на газта и да я оставят да "ъъъъъ...".
"Това говори за плашещ аспект в културата, в който хората са склонни да демонстрират сбърканите си идеи, садизма си, сексуалната си перверзност, престъпното си поведение заради похвалите, които ще получат в социалните медии", казва Берил.
Полицията по-късно открива жертвата дезориентирана, бродеща по улиците на Уейст Сайд в Чикаго, район, където имаше сериозно насилие през миналата година - както и в по-голямата част от града. Този контекст също е важен за разбирането на това, което се е случило: през миналата година в града е имало 762 убийства, ръст от близо 60% спрямо предходната.
Приложението на Facebook Live е относително ново. То се е използвало за регистриране на баналности, на изключително героични или ужасни неща и в този случай - на садизъм. В този аспект то е отражение на обществото. Това, което е ново по думите на Берил, е, че той се пита дали това нападение изобщо би се случило, ако нападателите не можеха да го предават пред публика. "Това е елемент в тези случаи, който насърчава такова поведение, защото извършителите знаят веднага, че има изградена аудитория за него", пояснява той.