Протестът в София плувна в кръв, след като жандармеристи повалиха с палки на земята демонстранти. Районът на Орлов мост бе осеян със счупени стъкла и петна от кръв по време на поредния протест във вторник вечерта. Участниците в бунтовете отговориха на полицейските сили с викове "Убийци" и "Спрете да биете". Някои от повалените на земята граждани бяха арестувани, докато други бяха повдигнати от хората и издърпани настрана. Часове след погрома няма конкретна информация точно колко души са задържани от полицията, но повалените на земята бяха десетки.

"За броени секунди жандармерията успя да окървави протеста на Орлов мост и да остави на земята десетки хора в кръв. Жандармеристите привидно отстъпваха пред протестиращите, но и в един момент изскочиха от всякъде полицаи и ги помляха. На земята останаха счупени полицейски палки в глави на хора, включително и на млади момичета. След това нито един полицай не си направи труда да извика линейки за ранените", съобщи БГНЕС.

"Полицаите ми смачкаха главата, свалиха ме с удар на палка", разказа един от потърпевшите.

Първата линейка напусна района на протеста на Орлов мост 20 минути след боя. Пред линейката се бяха събрали и няколко активисти, по чиито глави се виждаше засъхнала кръв, но видимо те са без тежки физически наранявания. Пристигна и втора кола на Спешна помощ. Втората линейка прегледа повечето от останалите пострадали протестиращи.  В "Пирогов" са постъпили осем души, пострадали при тежките сблъсъци между жандармерия и протестиращи тази вечер, съобщи Мария Пойразова от пресцентъра на болницата.

Напрежението на протеста в София се изостри, след като по полицаите бяха хвърлени бомбички, димки и развалени плодове. Участници в бунтовете  изпочупиха полицейски патрулен автомобил в района на НДК, близо до кръстовището на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" и ул. "Фритьоф Нансен", предаде агенция Фокус.

Малко по-рано там пристигна жандармерия, като униформените излязоха в гръб на протестиращите. Така демонстрантите бяха напълно блокирани при Моста на влюбените.

Част от протестиращите успяха да пробият полицейските редици. След това се отправиха отново към Орлов мост. Движението към центъра на столицата бе спряно, а шофьорите на автобуси и тролеи подкрепиха демонстрантите с включени клаксони. Мнозина демонстранти скандираха: „Полицията с нас!".

„Отказът на Бойко Борисов да подаде оставка е акт на страх от народния гняв. Той вероятно ще се закопчае за парното на Народното събрание, преди да сдаде властта. Но той не е толкова важен. По-важен е народът и неговото страдание", коментира протестиращ пред БГНЕС.

След едночасови сблъсъци на Орлов мост между демонстранти и жандармерия напрежението там намаля. Движението по моста е вече пуснато. Протестиращите се заканват всяка вечер да е така до неделя, когато се очаква да се състои най-масовият протест.

Още в късния следобед в понеделник държавата взе драконови мерки за охрана на честванията за 140-годишнината от обесването на Васил Левски. Целият наличен състав на СДВР, военна полиция, НСО, жандармерия, охранителна полиция, общинска полиция с подкрепата на бронирани военни машини се ангажираха да пазят представителите на властта пред паметника на Васил Левски в София от разгневената тълпа, която беше готова да пробие кордоните и да стигне до възпоменателната церемония, информира Медиапул. МВР и военното министерство струпаха значителна техника и блокираха напълно движението около Народното събрание и паметника на Васил Левски.
Военното министерство е осигурило четири машини "пустинни котки", които блокираха подстъпите към паметника от страната на кръстовището с бул. "Дондуков" и от страната на Народна библиотека. За да осигурят сигурността на събитието, органите на реда използваха автобус от градския транспорт, който да препречи пътя към паметника от парка "Заимов".

Освен това има скенери, през които трябваше да минат всички желаещи да присъстват на церемонията.

Подобна бе и ситуацията в района на Народното събрание. Сградата бе плътно обградена от жандармерия и заграждения, движението между сградите на БАН и парламента и блокирано.Граждани, допуснати в охранявания периметър около паметника, освиркаха поднасянето на венец от името на премиера Бойко Борисов, който предпочете да не присъства на церемонията.

Около 500 души тръгнаха към паметника, но бяха спрени от полицията. След кратки преговори зам.-шефът на СДВР Христо Терзийски отказа да допусне протестиращите до паметника. В края на церемонията и точно преди изпълнението на националния химн, зад огражденията масово започнаха да викат "Оставка!", "Оставка!", "Мафия!" Премиерът Борисов отново беше обект на обиди от страна на протестиращите.

Гражданите освиркаха политиците и ръкопляскаха на гвардейците. "Ние да не сме терористи от Ал Кайда", разгневено се провикнаха протестиращите, преди да отправят директен въпрос към премиера - дали въобще знае какво означава думата "демокрация". Случилото се стана повод за още по-мощно и разгневено скандиране "Оставка" и "Мафия".

Успоредно с бунтовете в София в понеделник вечерта  членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) заседаваха извънредно няколко часа и решиха да открият процедура по отнемане на лицензите на ЧЕЗ за извършване на дейност на територията на Западна България. Часове по-рано премиерът Бойко Борисов обяви, че още в рамките на днешния ден ЧЕЗ ще остане без лиценз за работа в България. Мотивите за предприетите от ДКЕВР действия ще бъдат обявени в сряда.

От централата на чешката компания в Прага определиха изявлението му и предприетото срещу дружеството разследване като "сериозно нарушение на законите на България като държава-членка на ЕС“, предаде Медиапул. Чешкият премиер Петър Нечас пък определи предприетите действия срещу ЧЕЗ като силно политизирани заради предстоящите парламентарни избори, предаде Ройтерс. Нечас заяви, че ще говори с генералния директор на ЧЕЗ относно ситуацията, но също така иска да чуе от българските представители причините, довели до толкова безпрецедентна стъпка.