Известният медиен адвокат Цветан Цветанов, управител на фондация „Европейски екологичен фестивал“, която заедно с община Кърджали организира току що приключилото в южния областен град 17-то издание на европейския екологичен фестивал "Зелена вълна - 21 век" 2024, сподели неизвестни фотомоменти от пътуване в Америка преди 33 години, пише "Факти". Снимките са от едномесечно пътуване през пролетта на 1991 г. на адв. Цветанов, като няколко от тях са заедно с трагично починалия тези дни легендарен наш рок певец, композитор и творец Кирил Маричков.
Ето какво споделя адв. Цветанов, цитиран от изданието, за забележителното пътуване:
“Бях е поканен от Джон Мензис, културно аташе в Посолството на САЩ, да се включа като юридически експерт специалист по телекомуникации и медии, заедно с малка група български политици, депутати от 36-то ОНС, както и известни журналисти, която посети Съединените щати за запознаване с дейността и опита на американските медии и американското медийно законодателство. В групата имаше личности като Елена Поптодорова, Кирил Маричков, Николай Слатински, Боян Папазов, Васил Димитров, покойният популярен журналист Мико Петров /светла му памет/, Петко Георгиев и двама експерти.
Бяхме много впечатлени, разбира се, от видяното и наученото от американските електронни медии, като в програмата имахме и избор да посетим интересни места и забележителности. Особено впечатлен бях от съвпадението в споделеното силно и от мен желание на Кирил Маричков, да посетим Националното гробище „Арлингтън“ (Arlington National Cemetery, Арлингтън нешънъл семетри).Това е военно гробище в САЩ, окръг Арлингтън, Вирджиния, създадено по време на Американската гражданска война, което се намира близо до Пентагона на южния бряг на река Потомак. Мотивираното ни вълнуващо желание бе да изразим почит пред паметта и героичното поведение на загиналите на 28 януари 1986 година седем американски астронавти в случилата се може би най-кошмарна катастрофа в цялата история на НАСА.
Мотивираното ни вълнуващо желание бе да изразим почит пред паметта и героичното поведение на загиналите на 28 януари 1986 година седем американски астронавти в случилата се може би най-кошмарна катастрофа в цялата история на НАСА. Тя се случва пред очите на милиони зрители. Хиляди хора се стичат на космодрума във Флорида, за да наблюдават излитането на совалката, стотици камери снимат и така по цял свят зрителите гледат в реално време. която се случва пред очите на милиони зрители. Седемчленният екипаж на "Чалънджър“ се състои от Френсис Скоби (командир), Майкъл Смит (пилот), Елисън Онизука, Джудит Резник, Роналд Макниър и Криста Маколиф (специалисти на мисията), Грегъри Джарвис (специалист по полезния товар). Преди катастрофата - през август 1984 г., тогавашният президент на САЩ Роналд Рейгън обявява програмата на НАСА "Учител в космоса". Идеята е в рамките на полетите на космическите совалки понякога да летят обикновени граждани, но именно учители, за да може да разкажат на учениците си преживяното и да ги вдъхновят да се занимават с наука и технологии. 38-годишната Криста Маколиф, която е преподавател по изкуства в университета Конкорд в Ню Хемпшир и е избрана за полета на „Чалънджър“ е наградена посмъртно на 23 юли 2004 г. от Конгреса на САЩ с Космически медал на честта – най-високото гражданско отличие за изключителни заслуги в областта на аерокосмическите изследвания.
Същата вечер след трагедията президентът Рейгън казва в телевизионно изявление "Загинаха седем герои. Те платиха с живота си за пионерския дух на човечеството. Бъдещето принадлежи на смелите“.
Сега съм повече от убеден, че легендарният „щурец“ Кирчо/Кирил Маричков заедно с прочутите си колеги от „Щурците“ с бунтарските си песни, рок-шедьоври отправяше послание към всички нас хората да имаме свободен дух, да сме смели като пионерите в Космоса и да се надяваме на по-добри дни! Дано се срещнат в светлите си пътища във Вселената! Поклон пред светлата памет и творческия дух на Кирил Маричков!"