Централноевропейски лидери изразиха безпокойство от потенциален приток на мигранти от Афганистан след изтеглянето на силите на САЩ и НАТО от страната.
Те се оплакаха също, че малка група влиятелни страни в ЕС продължават да вземат решения без да отчитат позициите на по-малки или по-бедни държави членки.
Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че изтеглянето на войските на НАТО от Афганистан може да предизвика миграционен приток към Европа, освен постоянният поток пристигащи от Африка мигранти. Чешкият премиер Андрей Бабиш разви тази позиция, определяйки евентуална миграционна вълна от Афганистан като "голяма заплаха".
"По тази причина трябва да можем да защитаваме външните си граници", подчерта Моравецки.
Премиерите на Чехия, Полша, Унгария и Словакия се срещнаха днес в Словения, само дни, след като страната пое ротационното председателство на ЕС. Страните съставляват така наречената Вишеградска група, неформална организация, целяща развиване на регионалното сътрудничество.
Повечето централноевропейски и източноевропейски страни вече са се обявявали против допускането в Европа на хора, бягащи от войни и бедност в Близкия изток, Африка и Азия. Унгария издигна стена по южната си граница със Сърбия след големия приток на мигранти през 2016 г., при който един милион души достигнаха Западна Европа, припомня АП. Днес унгарският премиер Виктор Орбан призова централноевропейските страни да се подкрепят по въпроса за миграцията, за да може гласът им да бъде чут в 27-членния блок.
"Сътрудничеството между централноевропейските страни не е теория, а реалност на практика", подчерта Орбан, който е близък съюзник на десния словенски премиер Янез Янша. Неотдавна Янша също беше подложен на проверки от ЕС поради опасения, че правителството му ограничава демократичните свободи и свободата на медиите в традиционно либералната страна.
Централноевропейските страни се отнасят критично към миграционната политика на ЕС и обвиняват блока, че създава неравенство между членовете си, което намалява тяхното влияние. Популистките правителства във Варшава и Будапеща се сблъскаха открито с Брюксел по много въпроси, включително върховенството на закона и правата на ЛГБТ-общността.
На съвместна пресконференция след срещата те приветстваха сътрудничеството си и обещаха да подкрепят шестмесечното словенско председателство.
Моравецки се оплака, че централноевропейските страни се чувстват като "просто пионки на европейска шахматна дъска". "Точно затова нашият глас в дискусията за бъдещето на Европа трябва да бъде много силен", подчерта той. "Ние сме против централизма. Ние сме за силна роля на суверенните държави, които си сътрудничат много тясно по отношение на икономиката".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.