Канадският министър-председател Джъстин Трюдо заяви пред мениджъри, събрали се на икономическа среща на върха в петък, че според него желанието на американския президент Доналд Тръмп да анексира северната държава „е реално“ предвид изобилието на критични минерали. Това се чува на запис в закрита среща, а Трюдо не знае, че апаратурата е включена и записва.
Трюдо направи забележките си пред десетки бизнес лидери и политици, събрали се в Торонто, за да обсъдят как Канада може да диверсифицира търговията встрани от САЩ предвид заплахите на Тръмп за мита. Коментарите бяха потвърдени от високопоставен правителствен служител, който помоли да не бъде назоваван, обсъждайки срещата при закрити врата.
След избирането си през ноември Тръмп многократно заяви, че Канада може да избегне митата, като стане 51-вия щат. Докато правителството на Трюдо първоначално отхвърли коментара като шега, закачката придоби по-застрашителен тон, след като през януари Тръмп обеща да използва „икономическа сила“, за да наложи съюза, и отхвърли границата като „изкуствено прокарана линия“.
Канада е богата на близо три дузини критични минерали, които са от съществено значение за съвременните технологии, включително мобилни телефони, батерии за електрически превозни средства и приложения в отбраната. Тази седмица министърът на природните ресурси на страната Джонатан Уилкинсън беше във Вашингтон, където призова САЩ да си партнират с Канада по минни проекти, за да се ерозира доминиращата позиция на Китай в сектора.
The Toronto Star първи съобщи за забележките на Трюдо, които бяха направени, след като медиите бяха помолени да напуснат залата. „Те са много наясно с нашите ресурси, с това, което имаме, и много искат да могат да се възползват от тези ресурси“, каза Трюдо в отговор на въпрос, според „Star“. "Но господин Тръмп смята, че един от най-лесните начини да направи това е да погълне нашата страна. И това е нещо реално.“
Други политически лидери в Канада също заявиха, че приемат сериозно забележките на Тръмп за анексиране. Премиерът на Британска Колумбия Дейвид Еби заяви в понеделник, че Тръмп разгръща целенасочена стратегия, за да „унищожи икономиката на Канада“ и да я тласне към превръщането ѝ в 51-ви щат. Лидерът на федералната Нова демократическа партия Джагмит Сингх също разглежда заплахата за суверенитета като реална.
На 1 февруари Тръмп подписа заповед за въвеждане на 25% мита върху по-голямата част от това, което Канада и Мексико продават на САЩ, с което наруши дългогодишното търговско споразумение на страните. Правителството на Трюдо отговори, като обеща подобни налози.
В понеделник двете страни се споразумяха да отложат тарифите за 30 дни. Но заплахата от по-широка търговска война остава, тъй като една от първите заповеди на Тръмп след встъпването му в длъжност поиска от длъжностните лица да проучат и докладват за състоянието на търговските отношения на САЩ до 1 април.
„Ако тези мита в крайна сметка влязат в сила или разследването на търговските мита, което е насрочено за април, се придвижи напред, трябва да сме готови да реагираме решително“, заяви Трюдо в публичните си изказвания на икономическата среща на върха, като добави, че страната е изправена пред „може би по-предизвикателна дългосрочна политическа ситуация със Съединените щати“.
Сред изпълнителните директори, присъстващи на събитието в петък, бяха председателят на Kingsdale Advisors Уес Хол, Linamar Corp. изпълнителният председател Линда Хасенфрац и Питър Терцакиан, икономист в областта на енергетиката, който е основател на Института за енергийни изследвания ARC.
Срещата на върха в бивша фабрика за тухли, превърната в място за срещи, подчертава по-широката загриженост в Канада, че страната трябва спешно да промени търговските модели и да създаде нови международни отношения в отговор на политиката на Тръмп.
"Това трябваше да се случи преди 20 години, но единственото нещо, което никой в тази залане може да построи, е машина на времето. Така че започваме точно сега“, заяви Флавио Волпе, президент на Асоциацията на производителите на автомобилни части, в кулоарите на срещата на върха.
Волпе заяви, че неговият отрасъл, който доставя автомобилни части на компании като Stellantis NV, General Motors Co. и други в заводите за сглобяване в Канада и САЩ, едва ли ще успее да диверсифицира износа към Азия или Европа. Все пак той заяви, че други индустрии трябва да се стремят да търгуват „изток-запад“, а не да изпращат стоки само в САЩ.
„Най-добрият бизнес случай винаги е север-юг“, каза той, но пренасочването на 5 до 10% от износа на Канада към други пазари е начин страната да „спечели от подобни усилия“.
Анита Ананд, министър на транспорта и вътрешната търговия, се съгласи. „Трябва да сме сигурни, че търгуваме с множество партньори на различни места“, каза тя. „Канада е единствената страна от Г-7, която има споразумение за свободна търговия с всяка друга страна от Г-7.“
„Канада никога няма да бъде 51-ви щат“, заяви лидерът на Консервативната партия Пиер Полиевр във видеоклип, публикуван в социалните мрежи, обещавайки „силна, независима, суверенна държава“, ако спечели следващите избори.
Според него Трюдо носи вина за зависимостта на Канада от американския пазар. „Те блокираха проектите за добив на ресурси в Канада, принуждавайки ни да даваме суровините си на американците, без да запазваме работните места тук“, каза Поилиевр.