Президентът Румен Радев отказа да наложи вето и пусна за обнародване анти-ЛГБТИ поправките в Закона за предучилищното и училищното образование, става ясно от Държавен вестник.

Междувременно от президентството излязоха с позиция по повод запитвания каква позиция заема дъравния глава по подов поправките:

"Държавният глава е изразил отношението си към промените в Закона за предучилищното и училищното образование с подписването на указ за неговото обнародване." 

Преди няколко дни комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О’Флахърти призова държавния глава да спре закона.

"Дълбоко съм обезпокоен от неотдавнашния закон, приет от българския парламент за забрана на така наречената ЛГБТИ "пропаганда" в училищата. Призовавам президента Радев да не го подписва. Властите трябва да се справят с дискриминацията и враждебната реторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите", обяви О'Флахърти.

Съветът на Европа е най-голямата организация на континента, в която членуват всички европейски държави. Русия също беше член на организацията, но без изключена през април 2022 година заради инвазията в Украйна.

Над 6000 български граждани настояха президентът Румен Радев да наложи вето на забраната за "пропаганда, популяризиране или подстрекаване" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в българските училища.

Законопроектът беше внесен от "Възраждане", но получи подкрепа от всички партии без ПП-ДБ, част от ДПС и малка част от ГЕРБ. Гласуването по двете четения на законопроекта се случиха само в един ден.

За четвъртък вечерта са свикани протест и контрапротест пред президентството по повод спорното законодателство. Мотото на протеста срещу закон е "Вето на закона на омразата".

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че ще излезе на контрапротест по същото време и на същото място, приканвайки съмишлениците си да го последват.

Депутатите вкараха в закона за образованието дефиниция за това какво е "нетрадиционна сексуална ориентация" - "различни от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове".

Част от самото определение е преписано от Уикипедия и беше критикувано сериозно не само от ПП-ДБ, но и от депутати от ГЕРБ.