Парламентарна комисия в Израел забрани използването на данни от личните телефони на хората в Израел за прилагане на карантината срещу коронавируса. На практика това стана в края на едномесечния срок за тази практика, започнала с нареждане на премиера Бенямин Нетаняху. Депутатите от комисията по външна политика и отбрана решиха да не се позволява на правителството да продължи действието на механизма.
Намесата в личния живот на хората от проследяването на телефоните им е по-голяма от ползата от тази процедура, а полицията може вместо това да проверява домовете на поставените под карантина, каза депутатът Айелет Шакед, цитиран от "Ройтерс".
Израелска държавна компания предложи на България преди седмици подобна технология, преди да е приета и одобрена от здравното министерство на собствената й страна.
Нетаняху позволи на полицията да събира в рамките на месец данни за разположението на поставените под карантина. Подновяването на заповедта ще стане след съгласие и от парламента, каза тогава правителството.
От парламентарната комисия сега казват, че са правени по около 500 случайни проверки на това къде се намира смартфонът на конкретен човек от списък с 13 500 души, предоставен от здравното министерство. Причината е, че има подозрения, че 15% от тях не си стоят у дома.
Полицията съобщава за арестувани 203 нарушители и твърди, че за откриването им често са използвани данни за мобилните им телефони, достъп до които се получавал със съдебно решение. В страната има 14 326 заразени и 187 починали, ограничено е излизането, забранени са масови събирания за празници.
Продължава използването на технология на контраразузнаването Шин Бет да установяване къде са ходили носители на COVID-19 и с кого може да са се срещали. Тя е секретна, но се смята, че също е основана на проследяване на смартфони, казва "Ройтерс". Разработена е за борба с тероризма и правозащитни организации оспорват пред Върховния съд прилагането ѝ за борба с епидемия.
Правителствен служител споделя за агенцията, че резултатите били "изненадващо добри". "Повече от половината с диагноза - без да смятаме членовете на семейството им - бяха открити с помощ от Шин Бет."
Междуведомствена комисия, наблюдаваща участието на контраразузнаването в тази дейност, е препоръчала да продължи използването на технологията, "за да очертае къде се пресичат пътищата на хората" в епидемията. Данните се изтриват след седмица, твърди официалният източник. Според него няма проблем с прекалено навлизане в личното пространство, защото "хората не носят телефона си, ако правят нещо много лично".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.