Изкуственият интелект (ИИ) вече превъзхожда хората в стратегически игри, дизайн на уебсайтове и обработка на данни, но сега технологията може да добави към този списък и креативното мислене, пише dailymail.co.uk.

Чатботовете с изкуствен интелект надминаха хората, когато бяха помолени да измислят алтернативни приложения за ежедневни предмети. Изследователите казаха, че изкуственият интелект е използвал умение, известно като нестандартно мислене - мисловен процес или метод, използван за генериране на творчески идеи чрез изследване на много възможни решения.

Проучването на университета в Ставангер в Норвегия включва 256 доброволци и три чат бота с изкуствен интелект – ChatGPT3, ChatGPT4 и Copy.Ai – които са били помолени да осигурят множество приложения за въже, кутия, молив и свещ.

Когато се оценяват с вид упражнение за нестандартно мислене, известно като задачи за алтернативни употреби, чатботовете средно се представят по-добре от хората. Задачата изисква от човека да измисли възможно най-много употреби за прост обект. Изследователите обаче установиха също, че най-добрите човешки идеи съвпадат или надминават тези на ИИ.

Всеки чатбот е тестван 11 пъти с четири подкани за обекти в различни сесии, докато хората субекти са имали 1024 наблюдения в един опит. Човешките участници са помолени да се съсредоточат върху качеството пред количеството по отношение на отговорите.

"За следващата задача ще бъдете помолени да измислите оригинални и креативни приложения за обект", гласят инструкциите, дадени на субектите, "Целта е да се измислят креативни идеи, които са идеи, правещи впечатление на хората като умни, необичайни, интересни, хумористични, иновативни или различни. Вашите идеи не е нужно да са прьктични или реалистични - те могат да бъдат глупави или странни, стига да имат творческа, а не обикновена функция. Може да давате възможно най-много идеи, но творческото качество е по-важно от количеството. По-добре е да имате няколко наистина добри идеи, отколкото много некреативни. Имате 30 секунди, за да отговорите на всеки обект."

Инструкциите за ИИ са били идентични с тези, дадени за хора, но трябваше да се направят две изключения.

"Първо, пилотирането с чатботовете предполага, че ако ChatGPT3 не получи изрично ограничение за броя на идеите, той винаги генерира 10 идеи, докато ChatGPT4 генерира между 7 и 8 идеи; Copy.Ai генерира по-променлив брой идеи", гласи изследването, публикувано в Nature, "За да ограничим броя на идеите, така че те да съответстват на тези, дадени от хората, първо изследвахме разпределението на броя на човешките идеи.“

Екипът каза, че средно отговорите, генерирани от чатбот, имат значително по-висок резултат от човешките отговори за семантично отстояние и креативност.

В резултата най-добрият човешки отговор превъзхождал най-добрия отговор на всеки чатбот в седем от осем категории за оценяване, обаче отговорите на хората имат по-висок дял на идеи с лошо качество, добавят изследователите.

Изследователите казаха, че докато тяхната работа подчертава потенциала на ИИ като инструмент за подобряване на креативността, тя също така подчертава уникалната и сложна природа на човешката креативност, която може да бъде трудно да се възпроизведе или надмине напълно с ИИ-технологията.