Софийският градски съд издаде във вторник европейската заповед за арест на бившия шеф на държавната Българска банка за развитие Стоян Мавродиев.

Искането за издаването на заповедта бе направено от прокуратурата близо три месеца след началото на делото и изчезването на Мавродиев. На 22 август той е обявен за национално издирване с постановление на Комисията за противодействие на корупцията.

Европейската заповед за арест няма правно действие в Обединените арабски емирства, накъдето водят следите на Мавродиев . България и ОАЕ нямат сключено споразумение за правна помощ и Мавродиев няма как да бъде екстрадиран при поискване от властите в София.

Мавродиев не присъства и в системата за издирваните с "червена бюлетина" на Интерпол, показва проверка на Mediapool.

Стоян Мавродиев е един от тримата обвиняеми по разследването за отпуснат от държавната ББР кредит в размер на 148.5 млн. лв. на компанията "Роудуей кънстракшън" през 2019 г.

Фирмата е притежавана от бизнесмена Румен Гайтански-Вълка, който е известен с близките си отношения с Ахмед Доган. Другият обвиняем по делото е Иван Георгиев, който е бил управител на фирмата "Роудуей кънстракшън", която е взела кредита.

Румен Гайтански беше пуснат на свобода срещу парична гаранция от 250 000 лева през октомври. Той изкара два месеца в ареста, но накрая бе освободен заради влошено здравословно състояние.

Делото за кредита започна през август и съвпадна с пълния разрив между Делян Пеевски и почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.

Малко след като Доган обяви, че е изключил Пеевски от БСП, последва светкавична акция на подозираната за връзки с Пеевски антикорупционна комисия срещу Румен Гайтански.

Връзката между ДПС и делото срещу Вълка се потвърди с контролирания теч на информация, че Вълка е изплатил над 30 милиона задължения на Доган по сделката за ТЕЦ – Варна.

В същото време разследващите не показват никакво желание да разследват усвояването на останалите кредити на ББР за близо 1 млрд. лева, отпуснати по времето на Мавродиев.

Информацията за кредити беше извадена на светло от Кирил Петков, докато той беше служебен министър на икономиката. Тогава Петков обвърза кредитите с интересите на Делян Пеевски.