Италия реши да въведе строги правила за възпиране на мигрантите, след като рекордните пресичания с лодки от Северна Африка до Лампедуза препълниха най-южния край на страната с новопристигнали мигранти, съобщи „Албаниан пост“.
ОЩЕ: Италианският остров Лампедуза се огъва под мигрантския натиск (ВИДЕО)
Министър-председателят Джорджа Мелони заяви, че кабинетът ще подпише новите мерки на 18 септември, включително увеличаването на срока, в който мигрантите, които трябва да бъдат депортирани от Италия, могат да бъдат задържани, от максимум 135 дни на 18 месеца.
"Това е много ясно послание до цяла Африка: Ако разчитате на трафикантите да нарушават италианските закони, когато пристигнете в тук, трябва да знаете, че ще бъдете задържани и след това репатрирани“, заяви Мелони.
Мигрантите, за които Италия реши, че трябва да бъдат депортирани, ще се изпращат в така наречените "центрове за постоянно репатриране" (ЦПР). По-голямата част от мигрантите, пристигащи в Италия, обаче се изпращат в приемни центрове в цялата страна, където остават, докато чакат решение по молбата си за убежище.
По данни на надзорния орган на страната, който следи за спасяването на затворниците, през миналата година лицата, предвидени за репатриране, са прекарали средно 40 дни в деветте ЦПР в Италия - от Бари в Южна Италия до Рим и Милано.
Срокът за задържане беше 18 месеца между 2011 и 2014 г., преди да бъде намален по време на лявоцентристкото правителство, ръководено от Матео Ренци.
Съществуващите ЦПР могат да задържат едновременно 1161 души. През 2022 г. през тях са преминали близо 6400 души, повечето от които са от Тунис, Египет, Мароко, Нигерия и Албания.
Мелони, която спечели миналогодишните избори с обещанието да спре имиграцията, заяви в неделя, че на Министерството на отбраната ще бъде възложено и създаването на повече центрове за репатриране „възможно най-скоро".
В края на 2022 г. правителството отпусна 42,5 млн. евро за нови центрове за репатриране, а от Министерството на отбраната се очаква да потърси съществуващи обекти, които могат да бъдат превърнати в центрове в слабо населени райони.