Паундът падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 1971 г. насам. В началото на търговията в Азия стерлингът се понижи с над 4% до 1,0327 долара, след което възстанови част от позициите си до около 1,05 долара.
Британската валута беше подложена на натиск, след като доларът бе подкрепен от централната банка на САЩ, която продължава да повишава лихвените проценти. На сутрешната търговия в Азия еврото също достигна нов 20-годишен спад спрямо долара поради опасенията на инвеститорите относно риска от рецесия с наближаването на зимата, без да има признаци за край на енергийната криза или на войната в Украйна.
Питър Ешо, съосновател на инвестиционната компания Wealthi, заяви, че натискът върху паунда е резултат от новината, че новото правителство на Лиз Тръс ще намали данъците.
"Това е проинфлационна мярка. Като прибавим към това неотдавнашните енергийни субсидии и вестта, че може да се наложи Банката на Англия да проведе извънредно заседание за повишаване на лихвените проценти, всичко това води до паника", добави той.
Миналата седмица световните пазари се сринаха, след като Федералният резерв на САЩ и няколко други големи централни банки, включително английската, повишиха лихвените проценти, опитвайки се да поставят под контрол нарастващите цени.
Лондон на битка срещу икономическата криза в страната
При встъпването си в длъжност новият премиер на страната Лиз Тръс обеща спешен пакет от мерки за справяне с икономическата криза, която поставя под риск стандарта на живот на милиони британци. Сред тях са разхлабване на финансовата дисциплина, преглед на държавните разходи и отменянето на предвидени нови данъци.
Новото правителство даде гаранции, че ще остави в миналото идеята за облагане на свръхпечалбите на енергийните дружество, които имат рекордни приходи заради поскъпването на енергията. От друга страна Лондон ще се опита да оптимизира работата на енергийния и воден регулатор чрез законодателни промени.
Лиз Тръс възнамерява да отмени увеличаването на облагането на заплатите с 1.25%, което беше въведено от Риши Сунак като финансов министър през април, за да помогне за плащането на системата за здравеопазване и социални грижи. Няма да се случи и планираното от нейния конкурент увеличение на корпоративния данък от 19% на 25% от началото на 2023 г.
Тръс ще се откаже и от планирания данък върху нездравословната храна, който трябваше да обложи допълнително няколко храни и напитки с високо съдържание на мазнини, сол или захар, които влошават здравния статус на британците. Макар Великобритания да не зависи от руския природен газ, новият премиер предлага да се подкрепи добива на шистов газ в райони, където хората не са против фракинга, като възможност за намаляване на цените на газа.
Към повишаване на стандарта на живот тя предлага да се създадат "инвестиционни зони" с ниска регулация и да се промени начина на оценяване на ипотеките, така че повече хора да получат достъп до жилищния пазар, като едновременно с това се стимулират местните власти да строят повече къщи.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.