Филми като Armageddon, Deep Impact и Dont look up направиха много силно впечатление, когато завладяха кината по цял свят, и накараха много хора да осъзнаят каква огромна опасност съществува много отвъд рутината на тяхното ежедневие - сблъсък с космически тяло. През годините са обсъждани различни начини това да бъде предотвратено и сега космическата агенция на САЩ НАСА предприе реална стъпка към проверка на способностите си да спаси планетата от такова събитие, което може да предизвика глобална катастрофа по-страшна от ядрена война. Първата фаза бе успешна - сондата на НАСА улучи целта на огромно разстояние. Агенцията проведе тест за "планетарна отбрана", който трябва да направи по-добра защита на човечеството срещу потенциална бъдеща заплаха. Мисията DART стартира миналия ноември от Калифорния. След десет месеца пътуване и изминати над 7 милиона мили (11 млн. км) сондата в 23:14 часа по Гринуич удари астероида Диморфос (Диморф) със скорост над 20 000 километра в час.
Какво представлява мисията
Сондата DART е не по-голяма от автомобил, а целта й е с диаметър около 160 метра (половината от височината на Айфеловата кула). Място за паника няма. Астероидът Диморфос по никакъв начин не представлява заплаха за Земята: в най-близката си точка орбитата му около Слънцето е на седем милиона километра от нас. Тестът обаче е важно да бъде направен, преди "човечеството да открие реална необходимост", казва Андреа Райли, ръководител на мисията. Моментът на сблъсъка бе проследен на живо във видеоканала на американската космическа агенция. Сценарият не предвижда унищожаване на астероида, а само лек тласък. Техниката се нарича кинетичен удар.
Астероидът Диморфос
Диморфос всъщност е спътник на по-голям астероид - Дидимос (Дидим) с диаметър 780 метра, около който обикаля за 11 часа и 55 минути. Целта е да се съкрати орбитата на Диморфос около Дидимос с около десет минути. Тази промяна може да бъде измерена с телескопи от Земята, като се наблюдава изменението в яркостта при преминаването на малкия астероид пред големия.
Много малко от известните астероиди се считат за потенциално опасни и нито един не представлява заплаха през следващите 100 години. "Гарантирам обаче, че ако се чака достатъчно дълго, такъв обект ще се появи", заяви главният учен на НАСА Томас Цурбухен.
Опасностите за Земята
В близост до Земята са каталогизирани около 30 000 астероида с различни размери. Те се наричат близкоземни обекти, чиято орбита пресича тази на нашата планета. Всяка година се откриват около 3000 нови. Повечето еднокилометровите астероиди вече са открити. Според учените обаче са известни само 40 процента от 140-метровите и по-големи астероиди, способни да опустошат цял регион.