14 камери, изработени от българи, са разположени по тялото на новата мегаракета на НАСА - 98-метровата SLS, която в понеделник трябваше да кацне на Луната, съобщава главният им конструктор инж. д-р Петко Динев.
Оптичните уреди е трябвало контролират правилната работа на двигателите, излизането на горивото, откачването на степените и освобождаването на новата спускаема капсула "Орион" по време на първия полет на ракетата "Артемис 1".
Тя трябваше да бъде изстреляна в понеделник от стартовия комплекс 39B в космическия център "Кенеди" във Флорида, но полетът й беше отложен.
Камерите, които е трябвало да следят полета към Луната, са създадени във фирмата на казанлъчанина Петко Динев.
Издържат на температури от минус 40 до плюс 85 градуса, на много силни вибрации и ускорение, 100 пъти по-високо от земното. Обективът е специално изработен. Освен на конструкцията, сънародникът ни е автор и на кода, и на схемите на космическия оптичен уред.
Всички платки на камерите са тествани в България, насищането на компоненти върху тях, подготовката и изработването на корпуса им са реализирани също в България.
Камерите са сглобени също от българи. Работещи зад океана наши сънародници направили трасировката на платките.
Можем с гордост да кажем, че изделията са дело на български ум и ръце, обяви Петко Динев, който е доктор на науките в САЩ.
Той е възпитаник на математическата гимназия в Казанлък. Негов класен ръководител бил популярният физик Теодосий Теодосиев, като випускът на Динев бил първият за младия тогава учител.
Динев е работил и в лаборатория в Стара Загора, в която правели системи за лазерна локация с цел откриване шпионските спътници на САЩ.
Бил е и асистент в Техническия университет в София.
През 1996 г. защитил докторантура по цифрова обработка на изображенията в Атлантик юнивърсити, Флорида. Шест месеца след пристигането му в САЩ започнал работа в НАСА, а пет години по-късно преминал в сферата на телекомуникациите.