Йордан Лечков
Бившият кмет на Сливен, още по-бивш футболист национал и един от героите от световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г., а сега общински съветник от ГЕРБ в Сливен, Йордан Лечков беше осъден на две години и шест месеца лишаване от свобода условно с тригодишен изпитателен срок от Ямболския окръжен съд. Присъдата бе обявена във вторник. По същото дело в края на миналата година друг състав на същия съд му даде тригодишна условна присъда. Тогава обаче Лечков обжалва и делото бе върнато за ново гледане. Сега процесът продължи само два дни. По това дело Лечков е обвинен, че в качеството си на кмет е предоставил бивша казарма в Сливен на няколко фирми, за чиито шефове се смята, че са от приятелския му кръг. Те получили сградата, без да е провеждан търг или конкурс за сключване на договор за наем. Така е ощетил общината с над 900 хил. лв.
Съдът прие, че има безспорни доказателства, че кметът лично е допуснал дружествата "Хидросистеми", ЛТБ България", "Еко бул агро" ЕООД и "Булгейт" на територията на поделението. Лечков заяви, че е невинен и че ще обжалва и тази присъда.
Досега някогашният футболист е бил осъждан четири пъти за действия по време на двата си кметски мандата, но присъдите все бяха условни и обикновено падаха на втора инстанция. В средата на май той беше признат за виновен по обвинение за превишаване на правомощията си и ощетяване на държавата с 14,642 лв. Старозагорският окръжен съд го осъди на 3 години условно с 5 години изпитателен срок. Прокурорът искаше ефективно наказание, защото като кмет Лечков разрешил да се изнасят инертни материали от деретата на три сливенски села - Тополчане, Калояново и Сотиря. Така в нарушение на Закона за околната среда и водите били извозени 7321 куб. метра инертни материали, държавна собственост.
Бившият кмет бе разследван и за незаконна приватизация на защитената местност Карандила в Стара планина. Прокуратурата се бе добрала до данни, че няколко апетитни терена там са били присвоени от местен бизнесмен по прякор Брадата, приятел на Лечков. Брадата се снабдил с пълномощно от старица, живееща в село Тополчане, от която някога комунистите отнели частна гора. С документа бизнесменът придобивал право от нейно име да се разпорежда с имота й, ако успее да го реституира. Брадата прокарал през инстанциите в Сливен документите, но вместо старите гори поискал да му бъдат възстановени имоти със същата територия, но на Карандила. Прокуратурата обаче така и не успя да докаже, че действията на Брадата са били инспирирани от Лечков, поради което екскметът се отърва от обвинение.