Те имат милиони последователи онлайн. Откакто Доналд Тръмп е президент, те са основни участници в десния политически дискурс. И са работили за компания, която е била прикритие за руска операция за оказване на влияние, твърдят американските прокурори.
В обвинителния акт, подаден в сряда, се твърди, че медийна компания, свързана с шестима консервативни инфлуенсъри - включително известните личности Тим Пуул, Дейв Рубин и Бени Джонсън - е била тайно финансирана от служители на руската държавна медия, за да произвежда англоезични видеоклипове, които „често са в съответствие“ с „интереса на Кремъл да засилва вътрешните разногласия в САЩ, за да отслаби американската опозиция“ срещу руските интереси, като войната в Украйна.
Освен че отбелязва третите поредни президентски избори, в които американските власти разкриват подробности за опитите за намеса на Русия в американската политика, обвинителният акт показва как Москва може би се опитва да се възползва от стремително нарастващата популярност на десните подкастъри, лайвстриймъри и други създатели на съдържание, които намериха успешна кариера в социалните медии в годините, откакто Тръмп е на власт.
Министерството на правосъдието на САЩ не твърди, че инфлуенсърите са извършили някакво нарушение, като според някои от тях е била предоставена невярна информация за източника на финансиране на компанията. Вместо това то обвинява двама служители на RT, руска държавна медийна компания, че са превели близо 10 млн. долара на компания за създаване на съдържание, базирана в Тенеси, за съдържание, благоприятстващо Русия.
След обявяването на обвиненията Пуул и Джонсън направиха изявления в социалните медии, които Рубин ретуитна, като заявиха, че са жертви на предполагаемите престъпления и не са извършили нищо нередно.
„Все още не знаем какво е вярно, тъй като това са само обвинения“, заяви Пуул. „Путин е мръсник“.
В своя пост Джонсън пише, че преди година е бил помолен да предостави съдържание на „медиен стартъп“. Той заяви, че адвокатите му са договорили „стандартна, независима сделка, която по-късно е била прекратена“.
Костантин Калашников и Елена Афанасиева са обвинени в заговор за пране на пари и нарушаване на Закона за регистрация на чуждестранните агенти. Те са на свобода и не стана ясно веднага дали имат адвокати.
Американските власти и преди са предупреждавали за използването от страна на Русия на американци за по-нататъшни операции за оказване на влияние върху изборите през 2024 г., но обвинителният акт от сряда е най-подробното описание на тези усилия до момента.
На форум в четвъртък руският президент Владимир Путин изглежда шеговито намекна, че ще подкрепи вицепрезидента Камала Харис на предстоящите избори в САЩ. Служители на разузнаването твърдят, че Москва предпочита Тръмп.
Според американските правоприлагащи органи и служители на разузнаването Путин е разрешил операции за оказване на влияние, за да помогне на Тръмп в изборите през 2020 г., докато кампанията му през 2016 г. се е възползвала от хакерски атаки на руски разузнавачи и от тайни усилия в социалните медии.
С упадъка на традиционните медии като вестниците и ограниченията за директна реклама в платформите на социалните медии, инфлуенсърите играят все по-голяма роля в политиката и формирането на общественото мнение. Както Републиканската, така и Демократическата партия поканиха десетки инфлуенсъри на своите национални конгреси това лято. Но при малки или никакви изисквания за разкриване на информация за това кой финансира работата на инфлуенсърите, обществеността до голяма степен е в неведение за това кой управлява онлайн пространството.
Въпреки че в обвинителния акт не се посочва името на базираната в Тенеси компания, подробностите съвпадат точно с Tenet Media - онлайн медийна компания, която се хвали, че е домакин на „мрежа от хетеродоксални коментатори, които се фокусират върху западните политически и културни въпроси“. Уебсайтът на Tenet изброява шестима инфлуенсъри, които предоставят съдържание, включително Пуул, Джонсън, Рубин, Лорън Саутърн, Тейлър Хансен и Мат Кристиансен.
Шестимата основни инфлуенсъри на Tenet Media имат повече от 7 милиона абонати в YouTube и повече от 7 милиона последователи в X.
Подхранвани от общественото възмущение и онлайн фендъм, инфлуенсърите, които съставляват талантливата скамейка на Tenet Media, са натрупали милиони верни последователи, които са съгласни с техния твърд консерватизъм и безсрамна готовност да изразяват противоречиви мнения. Техните канали също така са създали общности за консервативните американци, които са загубили доверие в основните медийни източници поради загубата на Тръмп през 2020 г. и пандемията COVID-19. Няколко от тях се сблъскаха с критики за разпространяване на политическа дезинформация.
Обвинителният акт показва, че на някои от инфлуенсърите е било платено солидно за работата им. Договорът на един от неидентифицираните инфлуенсъри е включвал месечно възнаграждение от 400 000 долара, бонус за подписване на договор в размер на 100 000 долара и допълнителен бонус за постигнати резултати.
Ситуацията в България, за която все още няма официално разследване, не се различава много. Множество инфлуенсъри, влогъри и водещи на подкасти създават предавания с ясно видим уклон в подкрепа на Русия и Путин. Дори прости сметки от монетизирането на YouTube и липсата на реклама в каналите им показва, че те няма как да издържат екипите на предаванията си.