Инфлацията в САЩ удари нов 40-годишен връх през февруари и вероятно ще се ускори още повече през следващите месеци, тъй като войната на Русия срещу Украйна вдига цените на суровия петрол и други суровини. Индексът на потребителските цени се е повишил с 0,8% през февруари на месечна база след ръст от 0,6% през януари, съобщи министерството на труда в четвъртък. За 12 месеца до края на февруари потребителските цени са скочили със 7,9%, което е най-голямото увеличение на годишна база от януари 1982 г. Ръстът следва скок от 7,5% през януари и води до пети пореден месец на годишно увеличение от над 6%. Инфлацията се изстреля доста над целта от 2% на Федералния резерв. Очаква се централната банка да започне да вдига основните лихви, за да укроти инфлацията, като икономистите смятат, че тази година ще има седем повишения. Данните за потребителските цени за миналия месец не отразяват напълно поскъпването на петрола след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари. Цените се изстреляха с 30% нагоре, като международният бенчмарк Брент удари най-високото си ниво от 2008 г. - 139 долара за барел, преди да поевтинее миналата сряда след новините, че ОАЕ ще призове останалите страни - членки на ОПЕК - да засилят производството. Цените на бензина в САЩ са средно рекордните 4,318 долара за галон спрямо 3,469 долара за галон преди месец, сочат данни на ААА. Според Дейвид Кели, главен международен стратег в JPMorgan Funds, ако бензинът достигне средно 4,20 долара за годината, това ще

увеличи разходите на средното домакинство

в страната с над 1000 долара. Домакинствата с по-ниски доходи носят бремето на високата инфлация, тъй като харчат по-голяма част от средствата си за храна и бензин.

Инфлацията вече бе проблем преди войната в Украйна заради изместването на разходите от стоки към услуги през пандемията. Без храните и енергията инфлацията се е ускорила с 0,5% на месечна база през февруари след ръст от 0,6% през януари. Преди войната в Украйна повечето икономисти очакваха годишната основна инфлация да достигне своя пик през март от малко над 6,5% и след това да се забави. „Все още смятаме, че това е най-вероятното развитие, но има риск ефектите за енергията от последното поскъпване на петрола да забавят този процес“, казва Лу Крандъл, главен икономист в Wrightson ICAP. „Как точно Фед ще балансира влиянието на по-високите цени на петрола върху данните за инфлацията спрямо удара от „енергийния данък“ за доходите и реалните разходите, засега остава неясно“, допълва той. Затягащият се пазар на труда също ще допринесе за по-високата инфлация, въпреки че месечният ръст на заплатите е изпаднал в застой през февруари. Към края на януари е имало почти рекордните 11,3 млн. нови работни места.