Индийският премиер Нарендра Моди пристигна в Съединените щати на държавно посещение, което се смята за крайъгълен камък в развитието на връзките между двете страни и което ще задълбочи и разнообрази партньорството им.
Моди е бил в САЩ пет пъти, откакто стана министър-председател през 2014 г., но посещението му тази седмица ще бъде първото с пълния дипломатически статут на държавна визита.
То също така е
едва третото държавно посещение по време на президентството на Джо Байдън
и третото на индийски лидер в САЩ - знак за укрепването на връзката между Вашингтон и Ню Делхи и за дългия път, който страните са изминали, откакто бяха противници по време на Студената война.
Моди кацна във вторник следобед в Ню Йорк, където проведе срещи с бизнеса и ще отбележи Международния ден на йога в сряда, преди да се отправи към Вашингтон, където е поканен на частна вечеря с Байдън, последвана от разговори в Белия дом.
Очаква се посещението да доведе до разширяване на сътрудничеството между двете страни в областта на отбранителната промишленост и високите технологии, като Индия ще получи достъп до важни американски технологии, които Вашингтон рядко споделя с държави, които не са съюзници.
"Тази специална покана е отражение на енергията и жизнеността на партньорството между нашите демокрации", заяви Моди пред медиите преди отпътуването си.
"Ще се срещна и с някои от водещите главни изпълнителни директори на компании, за да обсъдим възможностите за повишаване на нашите търговски и инвестиционни отношения и за изграждане на устойчиви глобални вериги за доставки".
Във вторник
Моди се срещна с главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск,
който трябваше да го запознае с плановете за създаване на база за производство на електромобили в Индия.
"Беше отличен и много добър разговор", каза Мъск след срещата с Моди и добави, че планира да посети азиатската страна през следващата година.
Между Вашингтон и Ню Делхи продължават да съществуват различия по отношение на руската инвазия в Украйна. Индия не осъди Русия и призова двете страни да разрешат различията си по дипломатически път.
Индия остава зависима от стария си приятел Москва в областта на отбраната и рязко увеличи вноса на евтин руски петрол, което разочарова Запада.
Запитан от "Уолстрийт джърнъл" за критиките на САЩ към Индия, че не е заела по-решителна позиция срещу Русия във връзка с Украйна, Моди отговори: "Не съм съгласен и не мисля, че този тип критики са широко разпространени в САЩ. Мисля, че позицията на Индия е добре известна и добре разбрана в целия свят. Светът има пълната увереност, че най-важният приоритет на Индия е мирът", заяви Моди.