Индия няма да позволи в продължение на няколко месеца износа на ваксината, разработена съвместно от Оксфордския университет и "АstraZeneca" , заяви Адар Поонавала, главен изпълнителен директор на Serum Institute of India (SII), най-големият производител на ваксини в света.
Предвид, че някои богати страни резервираха повечето ваксини, които ще бъдат произведени тази година, SII вероятно ще произведе повечето дози за развиващите се страни. Забраната на износа обаче вероятно означава, че по-бедните страни ще трябва да чакат няколко месеца, преди да получат първите си дози.
Ваксината на "АstraZeneca" получи спешно разрешение за употреба от индийските власти, но при условие SII да не изнася дозите, за да се гарантира, че уязвимите граждани на Индия ще бъдат защитени, заяви Поонавала в интервю за АП. Той добави, че на компанията е забранено и да продава ваксината на частни купувачи. "В момента можем само да даваме ваксините на индийското правителство", добави той.
В резултат износът на ваксини за Ковакс - амбициозният международен механизъм за осигуряване на справедлив достъп до ваксини срещу Ковид за развиващите се страни, създаден под егидата на СЗО - ще започне едва през март или април, подчерта Поонавала. Той добави, че ръководената от него компания преговаря с Ковакс за още 300-400 милиона дози от ваксината, освен вече съществуващи поръчки. Сделката ще бъде финализирана през идните седмици.
Първите 100 милиона дози от ваксината ще бъдат продадени на индийското правителство на "специална цена" от 200 рупии на доза (2,74 долара), след което цените ще се повишат. Ваксината ще се продава на частния пазар на цена от 1000 рупии дозата (13,68 долара).
Поонавала уточни, че компанията планира да достави 200 до 300 милиона дози на Ковакс до декември 2021 г. и призна, че ще трябва да балансира доставките за Индия и Ковакс. "Не можем да ваксинираме всички веднага. Трябва да приоритизираме", заяви той.
Освен това Serum Institute of India (SII) води двустранни преговори с Бангладеш, Саудитска Арабия и Мароко, добави Поонавала. Той уточни, че според неговите прогнози догодина ще има недостиг на ваксини, дори ако всички производители на ваксини успеят да изпълнят плановете си.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.