Президентът Джо Байдън обяви, че срутването на моста в Балтимор от контейноровоз е инцидент, а не терористичен акт. Байдън също каза, че възможно най-бързо ще пристигне на мястото и настоява съоръжението да бъде възстановено с федерални средства. По моста са минавали по 14 000 коли на ден.

Байдън заяви, че ще изпрати "всички федерални ресурси", необходими за справяне с инцидента, който се случи в ранните часове на деня. Властите съобщиха, че шестима души - строителни работници, ремонтиращи моста "Франсис Скот Кий", са изчезнали. Предполага се, че шестимата изчезнали са загинали.

Бреговата охрана съобщи, че е преустановила издирването и е започнала действия по прибиране на телата.

"Нареждам на екипа си да премести небето и земята, за да отворим отново пристанището и да възстановим моста възможно най-скоро", каза Байдън в кратко обръщение от Белия дом, като същевременно призна: "Това ще отнеме известно време." 

Инцидент, а не терористичен акт. Байдън отива до срутения мост в Балтимор

Във вторник 300-метров контейнеровоз се разби в четирилентов мост в американското пристанище Балтимор, причинявайки срутването му и изхвърлянето на коли и хора в реката отдолу.

Спасителите извадиха двама оцелели, единият от които остава в болница. Издирването продължава в река Патапско, след като огромни участъци от 2,57 километровият мост Франсис Скот Кий се срутиха във водата.

 

"Предварителното разследване сочи, че това е нещастен случай", каза и губернаторът на Мериленд Уес Мур на брифинг.

Инцидент, а не терористичен акт. Байдън отива до срутения мост в Балтимор

Осем души са били на моста по време на сблъсъка, а шестима са в неизвестност, съобщи министърът на транспорта на щата часове след сблъсъка, който затвори едно от най-натоварените пристанища в Съединените щати.

Бреговата охрана на САЩ съобщи за срутването в 1:27 ч. сутринта и разположи екипажи за активна мисия за търсене и спасяване.

„Работни екипи поправяха дупки по моста по време на срутването. Пуснат по-късно сонар засече превозни средства под водата. Колите бяха на около 5 метра дълбочина в този момент, каза Пол Уидефелд, министър на транспорта в Мериленд.

Мостът беше в изправност и нямаше известни структурни проблеми, каза Мур. Той каза, че членовете на екипажа на кораба са уведомили властите за проблем с електрозахранването на борда преди катастрофата.

Корабът е "изгубил възможност за управление", докато е напускал пристанището, а екипажът на борда е уведомил служители на Мериленд.

Движението в пристанището на Балтимор е спряно до второ нареждане, съобщиха транспортните власти на Мериленд. Това е най-натовареното пристанище в САЩ за пратки на автомобили, обработвайки повече от 750 000 превозни средства през 2022 г., според данните на пристанището.

ФБР разследва корабната катастрофа в мост в Балтимор

Затварянето на едно от големите пристанища на източното крайбрежие на САЩ заплашва да наруши доставките на стоки от автомобили до въглища и други стоки като захар. Това може да създаде затруднения и да увеличи закъсненията и разходите по североизточното крайбрежие, казват експерти. Пристанището обработва най-много внос на автомобили и е сред най-големите за износ на въглища.

Мостът Франсис Скот Кий беше главната пътна артерия за шофьорите между Ню Йорк и Вашингтон, които се опитваха да избегнат центъра на Балтимор. Това беше един от трите начина за пресичане на пристанището на Балтимор с обем на трафика от 14 000 коли на ден.

Кевин Картрайт, говорител на противопожарната служба на град Балтимор, каза по-рано пред "Ройтерс", че в реката може да има до 20 души заедно с колите им.

Бедствието от вторник може да е най-лошото срутване на мост в САЩ от 2007 г., когато мостът I-35W в Минеаполис се срути в река Мисисипи, убивайки 13 души.

Това беше първото голямо срутване на мост от удар на кораб от около 40 или 50 години, каза Дейвид Найт, специалист от Института на строителните инженери, пред Ройтерс.

Мур, губернаторът, обяви извънредно положение, за да разгърне бързо федералните ресурси за справяне с извънредната ситуация. ФБР вече е започнало разследване.