Има заподозрян, за когото се смята, че е изпратил имейлите със заплахи за поставени взривни устройства в български училища и детски градини.
Пред журналисти главният секретар на МВР Петър Тодоров обясни, че чужди служби работят по установяването на личността му.
"Имейлите са почти идентични. Към момента са извършени съответните процедури, няма установена реална опасност. Колегите от ГДБОП заедно с две партньорски служби работят. Имаме насоки за евентуално лице, съпричастно за тези имейли, което е извън територията на страната, но в подробности няма да вляза. Колегите от партньорските служби извършват установяване евентуалната съпричастност на лицето, за което имаме данни", каза гл. комисар Тодоров.
Общо 102 са сигналите за отправени бомбени заплахи в училища в различни градове на страната. Сигнали са получени от Плевен, Сливен, Варна, Бургас, София, стана ясно от думите на главния секретар на МВР.
На въпрос как ще се действа в изборния ден, ако заплахите продължат и в неделя, тъй като повечето секции са в училища, той отговори:
"Буквално до 2 дни ще имаме общонационална процедура. С разпореждане на министъра е създадена група за изработване на национална процедура, която ще регламентира стриктно при такива ситуации точните действия и съответно процедурата ще проследява всяка стъпка, която при такива ситуации трябва да бъде направена. В никакъв случай няма заплаха за изборите в неделя".
В София бомбени заплахи са получени в 25 училища и един университет - УНСС. Столичният кмет Йорданка Фандъкова каза пред журналисти, че повечето училища днес са взели решение да евакуират децата, за да не поемат излишни рискове.
По-рано днес министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев обяви, че водещата версия за зачестилите бомбени заплахи е за хибридни атаки, свързани с Русия.
“Сигнали за бомби постъпват паралелно в училища в няколко европейски държави, не само у нас. Те не са реални и целят медиен ефект и привличане на вниманието”, заяви вътрешният министър.