Един от най-разпознаваемите в целия свят предприемач и милиардер Илон Мъск се разделя с $40 млн. от богатството си и с ключов пост в компанията за електрически автомобили „Тесла". Той постигна извънсъдебно споразумение с Комисията за ценни книжа и фондови борси да плати $20 млн. глоба и да се оттегли от поста председател на съвета на директорите на „Тесла" за срок от 3 години. „Тесла" също трябва да плати $20 милиона по силата на споразумението, оповестено в събота. Но за да възмезди тази загуба, г-н Мъск смятал да изкупи акции на компанията за 20 млн. и така сам той да поеме наказанието от 40 млн. долара. Той обаче запазва длъжността си на главен изпълнителен директор на създадената от него компания. Освен това няма да е принуден да признава вина.
Борсовият регулатор обяви за споразумението само два дни след като заведе дело с искане Мъск да бъде отстранен от поста главен изпълнителен директор. Комисията реши да го съди за измама на инвеститорите заради съобщението му в туитър от 7 август, че обмисля изваждането на компанията от фондовата борса и че финансирането за тази операция е осигурено. Според властите той не предприел нищо, за да осъществи тези намерения. В туита си от август Мъск посочваше, че обмисля промяна в собствеността на компанията, като я направи непублична (нетъргувана на борсата). Той посочи, че „Тесла" е готова да изкупи миноритарните дялове на цена от $420 за акция. Тази сума се оказа с 20% по-висока от тогавашната пазарна стойност на акциите. След съобщението на Мъск акциите поскъпнаха с 11%, но когато се оказа, че идеята е необоснована, се сринаха на по-ниско ниво отпреди.
Милиардерът написа още, че е осигурил финансирането на операцията, т.е., че има пари да изкупи акциите от онези акционери, които желаят да продават, и обеща да се съобрази с интересите им. По-късно стана ясно, че под финансови гаранции той е имал предвид договорка със Суверенния фонд на Саудитска Арабия, но не е сключил подобно споразумение. Някои медии писаха, че членовете на съвета на директорите на „Тесла" изпаднали в ярост, защото Мъск не им казал и дума за намеренията си. Не била уведомена и Комисията за ценни книжа и фондови борси, както изисква законът. Именно тогава започна и разследването срещу милиардера. Някои от акционерите също съдят Мъск, като твърдят, че заради маневрите му са изгубили милиони на борсата. Две седмици след първия си туит богаташът иноватор даде заден и обяви, че се е отказал да направи „Тесла" напълно частна, защото инвеститорите не одобрявали.
Мъск продължава да отрича вина и да твърди, че се е ръководил единствено от благото на компанията и интересите на инвеститорите. На адвокатите му бяха необходими 4 дни, за да постигнат споразумението с властите. В момента Мъск притежава 20% от ценните книжа на „Тесла", което го прави най-големия акционер.
Богаташът успя да мине тънко в тази ситуация. Първоначално Комисията за ценни книжа и фондови борси настояваше той да напусне ръководните постове във всички компании, чиито акции се търгуват на борсата. Независимо че никога не е имала печалба, в продължение на 15 г. „Тесла" бе превърната от Мъск в една от най-скъпите компании в света, а акциите й непрекъснато се покачваха. През последните месеци производителят на електроавтомобили понесе загуби от $1 млрд.
Досега милиардерът съвместяваше позициите на главен инженер, главен изпълнителен директор, шеф на борда на директорите и главен акционер. Според всички експерти това не е добре за бизнеса. Не е ясно как развитието на ситуацията ще окаже влияние върху продажбите на първия електромобил, пуснат в масово производство - „Тесла Модел 3".