"Посещението на украинският президент у нас има огромно значение за България като страна и за ЕС. Обичам да казвам, че това което се случва за първи път е историческо и остава в историята", това каза пред NOVA евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк. 

Според него тази визита е била и много важна за ролята на България, която трябва да играе през следващите години, дори десетилетия. 

"Време е да станем компетентен член на ЕС и лоялни към организациите в които членуваме. Трябва да бъде изградена обща национална консенсусна позиция и това е абсолютно наложително", смята Кючюк.

Той посочи, че сме излъчвали разнопосочни сигнали – по темата с Украйна, Северна Македония и други, но отбеляза, че това не може да продължава така и обърна внимание на усилията, които били положили от ДПС в различни измерения, най-вече с основополагаща декларация и с позицията, изразена още преди две години

Относно решението на НС да продадем оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна, Кючюк каза: "със средствата, които се предоставят на Украйна от ЕК тя може да го закупи. Тоест тезата, че ние даваме нещо абсолютно безплатно или, че осъществяваме подарък, е абсолютно невярна".

Относно присъединяването ни към Шенген, евродепутатът отбеляза, че трябва да получим политическо доверие, което трябва да получим от страна на скептичните страни най-вече.

"Виждам много опити, президента беше много активен по темата. Новото правителство се опитва, ние като евродепутати пискахме от ЕК въпроса отново да се проведе", каза още Кючюк.

Той говори и за докладът от ЕК и каза, че частта за България съдържа пет положителни констатации, две критични препоръки за недостатъчен напредък, както и още две препоръки, които да се поставят на вниманието на Народното събрание. Добрата новина е, че имаме един доклад, който се приема като добра практика и изрази надежда Нидерландия ще прочете доклада и да се съобрази без да праща допълнителни мисии.

"Има вече ясни сигнали за механизмът за сътрудничество и проверка и това е добрата новина за България. Положението в Нидерландия в момента, показва големият дебат. Дали да имаме повече миграционна политика, кой може да влезе, кой ще бъде проверяван, дали това е модел за интеграция на хората в ЕС", добави евродепутатът.

За кандидатурата на Димитър Радев като шеф на БНБ и дали ще получи подкрепата на ДПС, той каза, че това предстои да се обсъди в ръководните органи на партията.

"Това трябва да бъде човек с авторитет и човек, който е много компетентен в сферата. Според мен е точно такъв, но това което ще реши ДПС е въпрос на дискусия", добави още той.