Икономиката на САЩ нарасна по-бързо от очакваното през третото тримесечие на годината, подпомогната от свития пазар на труда и потребителските разходи. Икономиката се разшири с годишен темп от 4,9% през периода от юли до септември, според първата оценка на правителството, Цитирана от Би Би Си. Това отбеляза най-голямото повишение, наблюдавано от последните три месеца на 2021 г.
Потребителските разходи, които представляват повече от две трети от икономическата активност в САЩ, бяха основният двигател зад покачването.
Потребителите харчат много, въпреки че Федералният резерв се опитва да ограничи разходите с по-високи лихви. Анализаторите очакваха икономиката да нарасне с 4,5% през третото тримесечие на тази година. Но силният пазар на труда означаваше, че потребителите бяха в състояние да поискат по-големи пакети от възнаграждения и да продължат да харчат за концерти, филми или ваканции през лятото.
Последната цифра е голям скок в ръста на икономиката от онези 2,1%, които бяха отбелязани през трите месеца до юли.
В изявление Бюрото за икономически анализи на САЩ каза, че увеличението отразява "ускоряването на потребителските разходи, частните инвестиции в инвентара и разходите на федералното правителство", наред с други фактори.
Това повдига въпроса за предишните прогнози, че най-голямата икономика в света може да навлезе в рецесия. Последните данни идват преди ключова среща за Федералния резерв на САЩ, на която той ще реши дали да повиши отново лихвените проценти следващата седмица. Някои икономисти изразиха загриженост за възможен икономически спад, предизвикан от повишаването на лихвите на централната банка до 22-годишен връх в опит да се намали скоростта, с която цените се покачват, надолу до 2%.
Повишаването на лихвените проценти е един от ключовите инструменти, които централните банки използват, за да се опитат да се справят с инфлацията. Теорията е, че като се направят заемите по-скъпи, потребителите ще харчат по-малко и това ще доведе до по-бавно покачване на цените.
В актуализиран обзор в четвъртък Министерството на труда на САЩ каза, че броят на хората, кандидатстващи за обезщетения за безработица, остава нисък.
Досега най-голямата икономика в света успява да опровергае най-лошите прогнози. Въпреки това през последното тримесечие на годината растежът може да бъде възпрепятстван от стачките на United Auto Workers, както и от факта, че изплащането на студентски заеми от милиони американци ще се възобнови, което ще окаже по-голям натиск върху техните бюджети.