Мая Йорданова
Българин, който е овладял до съвършенство занаята да извайва течно стъкло и който притежава единствената в света фирма, произвеждаща ръчно 105 уникални цвята стъкло, е решил да разшири бизнеса си и в Родината, която той напуска преди 26 години. Течното стъкло е магия, която смайва погледа. Тънкостите на този стар, но забравен и обвит в тайнственост занаят бяха демонстрирани на първото международно биенале, което се проведе в Музея на стъклото в Белослав, Варненска област.
Сред творците е и Игор Пеев, член на малка семейна фирма, която е започнала своята дейност за производство на цветни заготовки от боростъкло в САЩ. Именно тя е единствената компания в света, която произвежда ръчно 105 уникални цвята. Сега Пеев се завръща в Родината, за да открие първия европейски филиал на семейното предприятие. Всъщност Игор Пеев не е художник. Въпреки това се занимава с производство, което е по-скоро изкуство, отколкото занаят. Разказва, че семейството му е от Сливен. През 1991 година емигрира и се установява в САЩ. Българската фамилия създава своя фирма в щата Вашингтон, близо до Сиатъл. Тя е типичен пример за малък семеен бизнес, в който са ангажирани общо четирима, посочва Пеев.
Стъпвайки на пазара в Америка, българите разработват боросиликатното стъкло под формата на пръчици и цилиндри. Това са стъклени заготовки, които се използват за създаването на малка пластика или за бижутерията, обяснява Пеев. По думите му цветните части се използват и във функционалното изкуство за направата на чаши и други по-големи и уникални стъклени предмети. За началото Пеев споделя, че семейството е подходило доста предпазливо. Бизнесът започва да се разраства след 10 години упорита работа. Работата във фирмата е изцяло ръчна, няма машини, няма стоки на конвейер, а търговската част се извършва изцяло чрез интернет, уточнява Пеев. Малката българска фирма успява да създаде технология за стъкло, уникална не само за САЩ, но и за целия свят. С много труд сливенската фамилия създава над 100 цвята за стъкло и ги продава по целия свят. Тези цветове, особено ярките - оранжеви, жълти, червени, са единствени на пазара, казва Пеев.
След успеха си в САЩ сега българската фамилия иска да се завърне и да разкрие своя първи европейски филиал. В България има голям потенциал, отбелязва Пеев. Според него и в Родината фирмата ще запази традицията да произвежда ръчно, защото това я отличава от конкуренцията и я прави уникална. Заедно с него на биеналето в Белослав бяха и трима майстори, които представиха пред българските си колеги своя опит. Те са самоуки жени, като за тяхна работилница са превърнали един гараж, взет под наем. Две от тях са от САЩ - Джина Гарднър и Кейти Емлинг, третата - Бриана Шрьодер, е от Канада. Пеев разкрива, че работи с трите дами от много години. Това е причината и да ги заведе на биеналето - за да споделят своя опит с българските специалисти и художници.
За бъдещето на фирмата в България Пеев споделя, че поради спецификата на пазара на първо време обемите на производството няма да са големи. Той допълва, че въпреки трудностите има усещането, че се върви в правилната посока и новият бизнес ще намери своята успешна пазарна ниша.