сн. Hicomm

Японска компания изобрети сензорен екран, който реагира при допир все едно натискате реални клавиши. Така, макар и по нов начин, хората отново ще имат чувството, че работят със старите аналогови машинки. Новият екран бе демонстриран за пръв път миналата седмица на изложението Digital Contents Expo 2012 в Япония. От компанията „Kyocera", която е автор на откритието, разкриха и тайната за дисплей, способен да имитира т.нар. тактилни усещания. Те възникват при допир и натискане на физическите бутони на реалната клавиатура. Японците се застраховаха, че новата технология няма нищо общо с технологията SurePress, използвана от канадската компания RIM в смартфона BlackBerry Storm 2.

Цялата работа се крие в пиезоелектрическите елементи, които карат екрана да вибрира с невероятно висока скорост, което създава усещане за работа с физическа клавиатура. Още повече - обратната връзка може да създава различни усещания в зависимост от типа на натиснатия бутон. Дисплеят може да се програмира за имитация на различна степен на натискане на клавиша, което се постига чрез регулиране на честотата на електрическия ток. Въпреки значителните постижения технологията има нужда от доработване при някои определени функции, например при бързото и точно въвеждане на текст.

Областта на ползване на тези дисплеи ще бъде много широка, като няма да се ограничава само до потребителската електроника. Аналитиците на „Kyocera" прогнозират, че към 2017 г. подобен тип панели ще се ползват от над 2 милиарда устройства.