сн. БТА
Атомна електроцентрала в Белене няма, не е ясно дали ще има някога, но този несъществуващ обект коства на България десетки, а може би стотици милиони левове. Пари са точени и по времето на БСП, и по времето на ГЕРБ. Последните данни изскочиха тази седмица, след като при съвместна операция на прокуратурата, Държавна агенция ,,Национална сигурност" (ДАНС) и МВР бяха иззети документи от офиси и обекти на консултантската компания ,,Риск инженеринг" на ядрения специалист Богомил Манчев, която работи по строежа на АЕЦ ,,Белене". Въпреки че правителството на Бойко Борисов наложи мораториум върху строежа на централата и въпреки че парламентът гласува спирането на обекта, властта е продължила да налива пари в ,,Риск инженеринг". Месечно са превеждани по 1,9 милиона лева и те са оправдавани конкретно със строежа на ,,Белене", който иначе е бил вече спрян.
Миналия петък в 8.30 ч. сутринта бяха организирани едновременни претърсвания и изземвания в административни сгради и жилища (общо 17 обекта) в София, Перник, Козлодуй и Белене. За 24 часа бяха задържани бившите директори на НЕК Иво Лефтеров, Крум Анастасов и изпълнителният директор на ,,Уорли Парсънс" Събин Събинов. Акцията се наложила заради получени оперативни данни, че се готви унищожаване и укриване на уличаващи документи за длъжностно присвояване в особено големи размери. В началото на септември от прокуратурата съобщиха, че се разследва присвояване на 18 млн. евро покрай АЕЦ ,,Белене", част от което е и изплащане на над 7.5 млн. лв. за консултантски услуги на ,,УорлиПарсънс", чийто подизпълнител е фирмата на Манчев. ,,Аз нямам нито един незаконен лев. От медиите разбирам, че едва ли не формулировката на обвинението е в присвояване на средства в особено големи размери и безстопанственост. Нито едното е вярно, нито другото", коментира г-н Манчев и нарече акцията ,,фарс". Той призна, че има такива плащания, но те били заради поддръжката на площадката на бъдещата централа, тъй като решението на правителството и на парламента е за спиране на строежа, но не и за неговата консервация. ,,Така ,,Риск инженеринг" продължава да поддържа площадката и това струва пари", обясни Манчев.
Според неофициална държавата е плащала на ,,УорлиПарсънс" по съвет на адвокатската фирма ,,Уайт енд Кейс", която защитава българската позиция по заведеното от изпълнителя на спрения ядрен проект ,,Атомстройекспорт" арбитражно дело, тъй като намеренията са инженер-консултантът и ,,Риск инженеринг" в лицето на Манчев да бъдат привлечени като свидетели в полза на Националната електрическа компания.
След решението за спиране на строежа на АЕЦ ,,Белене" Богомил Манчев се превърна в един от най-яростните защитници на строежа и дори през септември миналата година доведе в доминирания тогава от ГЕРБ парламент загадъчния US инвеститор ,,Глобал пауър консорциум", който искаше да довърши като изцяло частен ядрения проект. Така и не стана ясно кой точно стои зад представлявания от Манчев инвеститор, въпреки че тогавашният министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев поиска от американското посолство проверка на фирмата. В интернет пък се видя, че тази фирма няма свой сайт, а ползва чужд, направен набързо и дилетантски само месец преди появята й в България.
Фактурите за парите, превеждани на ,,Риск инженеринг", са подписвани от Министерството на енергетиката. Източници от разследването допускат, че е възможно немалка част от тези средства да са били връщани обратно, но не в държавния бюджет, а в партийната каса на ГЕРБ. Подобни съмнения за партийни траншове имаше и за БСП от времето преди идването на Бойко Борисов на власт. Активисти от ГЕРБ обаче сега твърдят, че акцията срещу фирмата на Манчев е лично поръчана от Сергей Станишев. Тя щяла да има ефект две в едно. От една страна, това е удар срещу Бойко Борисов, а от друга - добре прицелена акция на Станишев и кръгове от правителството срещу лобито на Георги Първанов. От години се знае, че бившият президент и гравитиращите край него Румен Овчаров, Георги Кадиев и Румен Петков са свързани с интересите на Манчев и „Риск инженеринг". Така предконгресно се разчистват сметки с вътрешната опозиция в БСП на лидера Станишев. Освен това столетницата и правителството, което е с неин мандат, показват на обществото, че действат твърдо и принципно и няма недосегаеми, дори и да са от техните среди. Спрямо ГЕРБ управляващите реално показват, че опозицията и най-големият им критик в парламента, вместо да разследва далаверите в енергетиката, е плащал народна пара, след като обектът е бил спрян, а ГЕРБ уж твърдо се обявиха против строежа на „Белене". Бившият шеф на Националната служба за сигурност Атанас Атанасов допуска, че на практика операцията на ДАНС срещу „Риск инженеринг" цели да разчисти пътя за нови фирми, близки до БСП и Русия, които в бъдеще да строят „Белене". До редакционното приключване на BG VOICE прокуратурата все още не бе повдигнала обвинения.