Снимки: IMDB
Историческата драма „Линкълн" на Стивън Спилбърг, политическите трилъри „Арго" на Бен Афлек и „Zero Dark Thirty" на Катрин Бигълоу, уестърнът на Куентин Тарантино „Django Unchained", екранизираният мюзикъл "Les Misérables" („Клетниците") на Том Хупър и екранизацията „Life of Pi" на Ан Лий са фаворити за „Оскар 2013" (повече можете да намерите и на oscar.go.com). „Линкълн" има най-много - 12 номинации, сред които за най-добър филм, режисьор, актьор в главна роля и актьор и актриса в поддържащи роли. Със само една по-малко е „Life of Pi" - за най-добър филм, режисура, операторско майсторство, адаптиран сценарий, звук, монтаж на звукови ефекти, оригинална музика, оригинална песен, сценография, монтаж, визуални ефекти. Стана традиция и някой, невключван в сметките от никоя голяма филмова компания в Америка, филм да се превръща във фаворит за "Оскар". Ако миналата година съвсем основателно "Артистът" от Франция обра статуетките, то тази това е германо-австрийско-френската продукция "Amour" („Любов"), която е номинирана за най-добър филм, както и най-добър неанглоезичен филм, но ще се състезава и в категориите за сценарий, режисура - Михаел Ханеке - и главна женска роля - 85-годишната Еманюел Рива.
Може би на най-запознатите с церемонията прави впечатление първата категория. Да, процедурата при определянето на състезаващите се за най-добър филм изисква тук да участват само ленти, в които се говори на английски. "Артистът" миналата година се промуши там, защото бе изцяло ням филм. "Любов", който е заснет почти 90% на френски, пък бе допуснат, защото някои от диалозите са на английски, а в условието за номиниране не е изрично упомeнато каква част от филма трябва да е на английски език. Точно това може би ще отприщи сред продуцентите по целия свят истинска вълна от филми с по няколко реплики на английски и с надежда те също да се доредят до най-мечтаната категория догодина.
Впрочем сред претендентите за най-добра лента има още един филм, който не е американски - "Клетниците", заснет във Верликобритания. И трети - "Life of Pi", който пък е полуамерикански, защото е копродукция с Китай и Тайван. Но да се върнем на "Любов", който има всички шансове отново да избута американското кино от върха. Това е така, понеже вече има най-важните европейски награди зад гърба си - "Златна палмова клонка" от фестивала в Кан и Филм на 2012 г. Останалите претенденти за най-добра лента на годината са „Beasts of the Southern Wild" („Златна камера" в Кан и Голямата награда на фестивала „Сънданс"), дебют на Бен Зайтлин и романтичната комедия „Silver Linings Playbook" на Дейвид Ръсел. Петимата режисьори, номинирани за "Оскар", са Михаел Ханеке, Стивън Спилбърг, Ан Лий, Дейвид О'Ръсел и Бен Зейтлин. Веднага като изненада беше коментирано, че не са предложени имената от т. нар. тежка режисьорска артилерия - Катрин Бигълоу, Бен Афлек, Том Хупър и Куентин Тарантино.
При актьорите за главна роля се конкурират Брадли Купър за "Silver Linings Playbook", Даниъл Дей-Луис за "Линкълн", Хю Джакман за "Les Misérables", Хоакин Финикс за "The Master", Дензъл Уошингтън за "Flight". "Оскар" за най-добра актриса си оспорват Джесика Частейн за "Zero Dark Thirty", Дженифър Лорънс за "Silver Linings Playbook", Еманюел Рива за "Любов", 9-годишната Кувензане Уолис за "Beasts of the Southern Wild", Наоми Уотс за "Невъзможното" (испански филм за цунамито в Тайланд през 2004 г.). Еманюел Рива и Кувензане Уолис са съответно най-възрастната и най-младата актриса, номинирани за награди в историята на оскарите.
Актрисите, предложени за изпълненията им в поддържащи роли, са: Ейми Адамс в "The Master", Сали Фийлд в „Линкълн", Ан Хатауей в „Les Misérables", Хелън Хънт в "The Sessions" и Джаки Уийвър в "Silver Linings Playbook". За поддържаща роля се състезават сред мъжете артисти Кристоф Валц („Django Unchained") , Филип Сеймур Хофман („The Master"), Робърт де Ниро ("Silver Linings Playbook"), Алън Аркин („Арго") и Томи Лий Джоунс („Линкълн").
Освен "Любов", фаворит сред номинираните за чуждоезичен филм е и "Кралска афера" ("En kongelig affære"), разказващ за живота в кралския двор на Дания, разтърсвана от интриги и конфликти, и дори един малък държавен преврат, на прага на съвременността.
Номинациите бяха обявени от актрисата Ема Стоун и Сет Макфарлън, който освен това е и певец, аниматор и продуцент. Наградите на Американската академия за кинематографично изкуство и наука ще бъдат обявени за 85-и път на 24 февруари в Холивуд. Церемонията ще бъде излъчвана на живо от 225 телевизии в света.
Най-добър филм
"Amour" (Любов) - Австрия, Франция, Германия
"Арго" - САЩ
"Life of Pi" - САЩ, Китай, Тайван
"Линкълн" - САЩ
"Beasts of the Southern Wild" - САЩ
"Silver Linings Playbook" - САЩ
"Django Unchained" - САЩ
"Zero Dark Thirty" - САЩ
"Les Misérables" (Клетниците) - Великобритания
Най-добра режисура
Михаел Ханеке за "Amour"
Бен Зейтлин за "Beasts of the Southern Wild"
Ан Лий за "Life of Pi"
Стивън Спилбърг за "Линкълн"
Дейвид Ръсел за "Silver Linings Playbook"
Най-добър сценарий
Михаел Ханеке за "Amour"
Куентин Тарантино за "Django Unchained"
Джон Гатинс за "Flight"
Уес Андерсън и Роман Копола за "Moonrise Kingdom"
Марк Боал за "Zero Dark Thirty"
Най-добър неанглоезичен филм
"Amour" - макар да е копродукция, ако спечели, статуетката ще бъде получена от Австрия
"Кон-Тики" - Норвегия, Дания, Великобритания (статуетката ще получи Норвегия)
"No" - Чили, Франция, САЩ (статуетката ще отиде в Чили)
"En kongelig affære" (Кралска афера) - Дания, Швеция, Чехия (наградата ще получи Дания)
"Rebelle" (Бунтовник) - Канада (заснет в Квебек на френски)
Ветропоказател Ако приемем, че "Златен глобус" е ориентир за това кой с какви Оскари ще се сдобие, то разпределението би трябвало да е следното. Бен Афлек получи глобуси за най-добър режисьор за "Арго", а самият филм - за най-добра драма. Но пък Афлек няма номинация за "Оскар" в категорията "режисьор". Куентин Тарантино се обзаведе с глобус за най-добър сценарий. Австриецът Кристоф Валц бе удостоен за най-добър актьор в поддържаща роля. "Златен глобус" за най-добър чуждоезичен филм спечели "Любов". Най-добра актриса в поддържаща роля - Ан Хатауей за ролята й в "Клетниците". Най-добър актьор в драма - Даниъл Дей-Луис за ролята си в "Линкълн". Най-добра актриса в драма - Джесика Частейн. Британската "поп икона" Адел спечели "Златен глобус" за най-добра оригинална песен за последния филм за Джеймс Бонд "Skayfall". Джоди Фостър получи "Златен глобус" за цялостен принос. |