Белгийското правителство се присъедини към френско-германско-испанското партньорство Scaf, за да помогне за изграждането на "изтребител на бъдещето", предаде белгийската новинарска агенция Белга. Забележителното обаче е, че Белгия вече е поръчала 34 самолета от американския производител „Локхийд Мартин“ (Lockheed Martin). Тези самолети скоро ще трябва да заменят старите F-16.
Очаква се Белгия да инвестира 360 млн. евро в проекта Scaf от сега до 2030 г., което би трябвало да донесе и дългосрочни икономически ползи за авиационната индустрия. Според Ив Делате, главен изпълнителен директор на валонската компания по аеронавтика „Sonaca“, за Белгия е важно да участва в разработването на следващото поколение изтребители.
Въпреки че повечето белгийски политически партии са ентусиазирани по отношение на Scaf, Зелените са по-колебливи. В крайна сметка военните инвестиции са чувствителна тема за тях, тъй като пацифизмът е част от тяхното ДНК.
Война във въздуха
Проектът не е само за разработване на изтребител, а на цяла система за водене на война във въздуха. Това е и аргументът, използван от белгийското правителство, за да обясни, че участието в етапа на разработване не означава, че то ще закупи самолета, който е резултат от него.
"Това е иновативна програма, която ни позволява да внедрим ноу-хау и високотехнологични иновации", заяви правителствен източник пред фламандския ежедневник „Стандард“, "Но самият самолет е проект за 20 или 30 години. Дотогава все още можем да разглеждаме това, което е налично на пазара".
Това, което е сигурно, е, че изтребителите на „Локхийд Мартин“ няма да бъдат отписани след 20-30 години. Миналият четвъртък ръководителят на белгийските военновъздушни сили генерал-майор Тиери Дюпон даде началото на доставката на първия F-35A Lightning II.
Той направи това по време на посещение на американския производител на самолети във Форт Уърт. Първият от 34-те самолета, поръчани от Белгия през 2018 г., на стойност над 3 млрд. евро, се очаква да бъде доставен през декември 2023 г.