Новата военна хунта на Нигер е поискала помощ от руската наемническа група "Вагнер", тъй като наближава крайният срок за освобождаване на сваления президент на страната. В противен случай Нигер е изправен пред възможна военна намеса от западноафриканския регионален блок, съобщи Associated Press.
Искането дойде по време на посещение на лидера на преврата генерал Салифу Моди в съседно Мали, където той се свърза с ЧВК "Вагнер", съобщи Wassim Nasr, журналист и старши научен сътрудник в Soufan Center, пред AP.
По думите му трима малийски източници и френски дипломат са потвърдили срещата, за която първо съобщи France 24.
"Те се нуждаят от "Вагнер",
защото ще станe тяхна гаранция за задържане на властта", каза журналистът и добави, че групата обмисля запитването.
Анонимен западен военен служител, каза пред AP, че също е чул съобщения, че хунтата е поискала помощ от "Вагнер" в Мали.
Хунтата в Нигер е изправена пред краен срок (неделя), определен от регионалния блок ECOWAS, за освобождаване и възстановяване на демократично избрания президент Мохамед Базум, който се описа като заложник.
Началниците на отбраната от членовете на ECOWAS финализираха план за намеса в петък и призоваха военните да подготвят ресурси. Това се случи, след като екип за посредничество, изпратен в Нигер в четвъртък, не беше допуснат в града, където да се срещне с лидера на хунтата генерал Абдурахман Чиани.
След посещението си в Мали лидера на преврата генерал Салифу Моди предупреди срещу военна намеса, обещавайки, че Нигер ще направи каквото е необходимо, за да не се превърне в "нова Либия", съобщи държавната телевизия на Нигер в петък.
Нигер е смятан за последния надежден партньор на Запада в борбата с тероризма
в регион, където през последните години превратите са нещо обичайно. Хунтите отхвърлиха бившия колонизатор Франция и се обърнаха към Русия. "Вагнер" оперира в няколко африкански страни, включително Мали, където правозащитни групи обвиниха силите му в смъртоносни злоупотреби.
Не може да се каже, че има пряко руско участие в преврата в Нигер, но "ясно е, че има опортюнистично отношение от страна на Русия, която се опитва да подкрепи усилията за дестабилизация, където и да ги намери", каза говорителката на френското министерство на външните работи Ан-Клер Лежандр в петък. Дни след като хунтата в Нигер завзе властта, жителите развяваха руски знамена по улиците.
В събота министърът на външните работи на Франция Катрин Колона каза, че регионалната заплаха от сила е достоверна и предупреди пучистите да я приемат сериозно. Министерството съобщи, че Франция подкрепя "с твърдост и решителност" усилията на ECOWAS и призова Базум и всички членове на неговото правителство да бъдат освободени.
Много е заложено на картата в Нигер, където САЩ и други партньори са налели стотици милиони долари военна помощ за борба с нарастващата джихадистка заплаха в региона. Франция има 1500 войници в Нигер, въпреки че лидерите на преврата казват, че са прекъснали споразуменията за сигурност с Париж, а САЩ имат 1100 военни там.
"Ако хунтата обедини населението около знамето - евентуално дори въоръжавайки цивилни милиции - интервенцията може да се превърне в многостранна противобунтовническа дейност, с която ECOWAS няма да е готова да се справи", се казва в доклад на института Хъдсън.