Космическият телескоп "Хъбъл" засне новооткрито изображение на мистериозните призрачни сенки върху пръстените на Сатурн - последното наблюдение на така наречените "спици", които продължават да озадачават учените.

Композитната снимка, публикувана от НАСА, е направена от "Хъбъл" на 22 октомври, когато Сатурн се е намирал на около 850 млн. мили (1,37 млрд. км) от нашата планета, съобщават от космическата агенция. Космическата обсерватория обикаля около Земята само на няколкостотин мили над повърхността на планетата вече повече от три десетилетия.

Астрономите отдавна знаят за объркващите спици на пръстените на Сатурн, които изглеждат като призраци, пързалящи се по пръстените и могат да бъдат забелязани на различни места в зависимост от това къде се намира планетата в орбиталния си цикъл.

Драматични шлейфове, както големи, така и малки, разпръскват воден лед от много места по известните "тигрови ивици" близо до южния полюс на луната на Сатурн Енцелад. Тигровите ивици са пукнатини, които разпръскват ледени частици, водни пари и органични съединения.

С течение на времето наблюденията разкриха, че броят и видът на спиците може да варира в зависимост от сезонния цикъл на Сатурн. Подобно на Земята, планетата има ос с наклон, който предизвиква сезонни промени, въпреки че всеки сезон на Сатурн продължава около седем години, според НАСА.

Хъбъл ще наблюдава необяснимото явление в пика на активността му, докато изследователите се стремят да разкрият тайните му.

"Насочваме се към равноденствието на Сатурн, когато бихме очаквали максимална активност на спиците, като през следващите няколко години ще се появят по-често срещани и по-тъмни спици", казва в изявление Ейми Саймън, водещ учен на програмата на Хъбъл.