"Нека ви дам един цитат, ако може: "Ако мислите, че моите възможности са по-малки от на един банкер, значи нямате представа за възможностите на един политик. През последните петнадесет години сигурно половината бизнесмени, които са над средното равнище са или с мое съдействие, или най-малко моя усмивка". 

Това каза съпредседателят на "Демократична България" Христов Иванов пред bTV. Той разкри и автора - почетният председател на ДПС Ахмед Доган, а цитатът е от негово участие в "Шоуто на Слави" през 2005 г. 

"Проблемът е в усмивката на Ахмед Доган. Българска банка за развитие е създадена да подпомага стартиращи бизнеси. Когато "Булгартабак" получава финансиране от ББР, това не е нито малко, нито средно, нито иновативно предприятие, нито отговаря на критериите. Съмнението тук, е че виждаме едно отклонение от нормалната дейност на тази банка и това отклонение създава съмнение за политически натиск. И възниква въпросът – това поредната усмивка на Доган ли е?", казва Христо Иванов.

Иванов попита още:

Има ли това влияние Ахмед Доган - с една усмивка, така че над половината бизнеси да получават финансиране от държавата при условия, които са меко казано преференциални - това е големият въпрос. 

По думите му, когато "Демократична България" е обявила преди близо година, че фирми, свързани с ДПС и Пеевски, са взели 500 млн. лв. кредити от ББР, това не беше наше разкритие, а публично известни факти.

"Информацията бе потвърдена година по-късно от служебния икономически министър Кирил Петков", добави Иванов. 

Преди дни стана ясно, че най-големите осем кредита, отпуснати от ББР, на обща стойност 946 милиона лева, са получили осем големи фирми, четири от които са непряко свързани с бившия депутат и бизнесмен Делян Пеевски.

"Тези усмивки ни струват по половин милиард, често пъти, когато видим, че в София няма места за 10 000 деца и не стигат пари за ваучери", добави той.

Според него специализираното правосъдие се оказа сляпо за Делян Пеевски, за чекмеджетата, за официалната вила. 

"Едни хора с бизнес биват подлагани на диспропорционална репресия, а за други политически фактори правосъдието се оказа абсолютно сляпа", смята Иванов. 

Той смята, че закриването на специализирания съд е част от по-цялостна съдебна реформа.