Ето фирмите, взели близо милиард от ББР Министерството на икономиката публикува списък с фирмите, които са взели близо един милиард лева от Българската банка за развитие. Служебният министър на икономиката Кирил Петков съобщи в неделя пред bTV, че четири от фирмите са били свързани с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски. „Може би някой е подвел министър Петков по отношение на структурата на портфейла на Българска банка за развитие и за останалите неща, които бяха споделени в неделя“. Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ бившият министър на икономиката и бивш член на надзора на ББР Лъчезар Борисов по повод изнесената информация за банката от служебния министър Кирил Петков.

„Една банка с пълен банков лиценз, каквато е ББР, предоставя кредити на микро, макро, средни и големи фирми. Това не са субсидии, това не са кеш грантове, това са кредити с много сериозни обезпечения, които се обслужват. Лихвите са добри за ББР на фона на лихвите в останалия банков сектро – доста по-високи са“, коментира бившият икономически министър. Сред най-крупните кредитополучатели са фирми, свързвани в миналото или днес в журналистически разследвяния, с Делян Пеевски, Румен Гайтански – Вълка, братя Домусчиеви и Георги Самуилов, твърди Mediapool.bg. Ето и списъка, разпространен от Министерството на икономиката:

Кредити с размер над 140 млн. лв.:

„Слънчев ден“ АД „Благоевград-  БТ“ АД „Роудуей кънстракшън“ АД Кредити с размер над 115 млн. лв.: „Маркет инвестмънт“ АД (Техномаркет) „Интернешънъл инвестмънтс“ ЕАД

Кредити с размер над 60 млн. лв.:

„Параходство БМФ“ АД „Транспект“ АД „Инса Ойл“ ЕООД До края на седмицата ще започне работа Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в Българска банка за развитие (ББР). Тя е създадена с цел проверка на съответствието на процедурите по отпускане на кредити от „Българска банка за развитие“ АД в съответствие със Закона за Българската банка за развитие и Устава на Банката. Комисията ще провери отпускането на всички кредити над 1 млн. лв. Това съобщиха от Министерство на икономиката. Проверката стана възможна след като министърът на икономиката Кирил Петков сключи договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР), по силата на който търговската банка прехвърли на държавата правото на собственост върху акциите. Така министърът на икономиката, в качеството си на упражняващ правата на държавата  като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни, необходими корпоративни действия.