Нови избори ще са загуба на ценно време за България, коментира съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов. По думите му в чисто партиен план нови избори може и да са по-добри за партиите от управляващата коалиция, но не и за България. "Социологията показва нарастваща подкрепа и за нас, и за ПП, и за БСП. Но страната няма време", предупреди Иванов. Той посочи като грешка управленския подход, при който всяка партия в четворната коалиция получи "като феодално владение част от Министерски съвет". Иванов каза, че при нов мандат и преговори ще се търси повече компромисност при подбора на фигурите и подходът ще бъде по-технократски. Според него кабинет, съставен по този начин, може да управлява да влизането на страната в еврозоната в началото на 2024 година.
Съпредседателят на ДБ каза, че ако неговата политическа формация получи третия мандат, ще прави опити за кабинет чак сред като установи дали в НС има подкрепа за националните приоритети.
Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов се обяви за по-технократско правителство с хоризонт на управление до 1 януари 2024 г. в интервю за предаването “Лице в лице”. Според него ярките политически фигури трябва да направят крачка встрани в името на важните за България приоритети. “Редно е да направим един технократски кабинет, да не се опитваме да парцелираме и да завладяваме територии, а да дадем път напред на хора, на които можем да имаме доверие. Призовавам да се фокусираме върху големите задачи и предизвикателства, но и върху големите възможности пред България в следващата година”, заяви той.
По-рано в петък ръководството на “Демократична България” заяви готовност да получи третия мандат за съставяне на правителство.
“Ако мандатът бъде даден на “Демократична България”, капиталът, с който ще влезем, е възможността да разговаряме с всички бивши партньори, изхождайки от един малко по-спокоен тон и по-нормални отношения. Трябва да се опитаме малко да успокоим топката”, добави Иванов. При получаването на трети мандат “Демократична България” ще внесе декларация за гласуване в парламента с национални приоритети, за да се провери дали има достатъчно голямо мнозинство за подкрепата им, обяви Иванов. “Ако се окаже случайно, че има готовност за определени формулировки, тогава ще знаем, че усилието да бъде намерено мнозинство си струва. Мнозинство бихме търсили в рамките на досегашните четири партньора, започвайки от “Продължаваме промяната”. Моралното право остава тяхно”, каза той. ”Ще избегнем търсенето на подкрепа извън досега управляващите формации. Все още не можем да търсим подкрепа ГЕРБ, макар да се опитваме да наложим един по-диалогичен подход към тях в реализиране на националните приоритети”, добави Иванов.